16 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Powstał pierwszy mural na szlaku Twierdzy Przemyśl

Na ulicy Smolki od dzisiaj (9 grudnia) możemy podziwiać nowy mural stworzony przez znanego na Podkarpaciu twórcę obrazów na ścianach Arkadiusza Andrejkowa. Przedstawia symbolicznie mieszkańców ulicy z okresu Twierdzy Przemyśl - żołnierza pobliskich koszar oraz mieszkankę Przemyśla. Powstanie muralu przyjęte zostało z życzliwością przez przemyślan zamieszkujących ulicę Smolki i to właśnie ich przedstawiciele dokonali odsłonięcia malowidła. W krótkiej uroczystości wziął udział m.in. Prezydent Miasta Wojciech Bakun.

Pomysłodawcą powstania muralu jest Mirosław Majkowski - Radny Rady Miejskiej i jednocześnie członek Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K." oraz Przewodniczący Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, który zorganizował zbiórkę na ten cel wśród mieszkańców i uzyskał niezbędne zgody. Brawa należą się także przemyskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Mieszkaniowej i Prezesowi Spółki Zbigniewowi Czekierdzie za przygotowanie ściany kamienicy.

Co ważne mural na ulicy Smolki to w zamyśle pierwsze malowidło, które powstało na planowanym Szlaku Twierdzy Przemyśl. Są pomysły na kolejne murale w Przemyślu i innych miejscowościach, które wchodzą w skład Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl. Będą one także nawiązywać do czasów sprzed i w trakcie trwania I wojny światowej.

Mural na ulicy Smolki przedstawiający mieszkańców z czasów I wojny światowej

 

 

tekst: Witold Wołczyk

zdjęcia: Maciej Wolański

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 09-12-2020 16:04
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 10-12-2020 08:18