15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Święto Niepodległości w Przemyślu

Narodowe Święto Niepodległości podobnie jak inne wydarzenia w ostatnim czasie także odbędzie się w okrojonym kształcie ze względu na panującą epidemię koronawirusa. Chcemy jednak, aby pomimo dotykających nas wszystkich ograniczeń, wypadły one godnie, dlatego w programie nie zabraknie najważniejszego punktu, czyli Mszy Świętej w intencji naszej Ojczyzny odprawianej tradycyjnie w Bazylice Archikatedralnej. Z pewnością każdy z nas, mieszkańców Przemyśla, uczci ten najważniejszy dla Polaków dzień 11 listopada, na swój sposób, w domowym zaciszu. Prezydent Miasta Przemyśla zachęca także wszystkich mieszkańców do wywieszenia naszych flag narodowych, niech przemyskie ulice będą biało-czerwone!

Organizatorami uroczystości Święta Niepodległości 11 listopada są jak co roku Prezydent Miasta Przemyśla oraz Dowódca Garnizonu Przemyśl. Pomimo okrojonego programu uroczystości odbędą się także dwa wydarzenia towarzyszące, a także liczne do których zapraszają organizatorzy wydarzeń on-line.

11 LISTOPADA 2020

BAZYLIKA ARCHIKATEDRALNA – 10.00

Msza Święta w intencji Ojczyzny

Składanie kwiatów pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, tablicą poświęconą Marszałkowi oraz Pomnikiem Orląt Przemyskich odbywa się indywidualnie, z zachowaniem wszystkich obecnie obowiązujących standardów bezpieczeństwa. Posterunki honorowe w wymienionych miejscach będą wystawione w godzinach 9.00 – 10.00 i 11.00 – 12.00.

W związku z sytuacją epidemiczną wiązankę od mieszkańców Miasta Przemyśla i Regionu złożą Prezydent Miasta Przemyśla oraz Dowódca Garnizonu Przemyśl.

 

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

7 LISTOPADA 2020

ZAMEK KAZIMIERZOWSKI – 18.00

„Prorok… Historia o Prymasie niezłomnym” – spektakl teatralny o wielkim Rodaku i Kapłanie, Księdzu Prymasie Stefanie Wyszyńskim w reżyserii Rafała Sawickiego

(sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego) – wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Org.: Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz PCKiN „Zamek”

 

15 LISTOPADA 2020

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. JÓZEFA SEBASTIANA BISKUPA (UL. CHROBREGO 64) – 11.00

XX Zaduszki Forteczne – Msza św. Modlitwa ekumeniczna przy obelisku Pax Vobis za poległych na wojennych frontach, zapalenie zniczy

Org.: Parafia pw. Św. Józefa Sebastiana Biskupa w Przemyślu oraz Zarząd Osiedla Nr 7 „Winna Góra”

 

PREZYDENT MIASTA PRZEMYŚLA

DOWÓDZTWO GARNIZONU PRZEMYŚL

11_listopada_plakat_2020q_pusty_NET.jpeg


Biuro Programu "Niepodległa" zachęca także do obejrzenia wystawy poświęconej osiągnięciom odrodzonej Polski w latach 1918-1939 "Tak powstawała Niepodległa", którą zobaczycie Państwo także na naszej stronie internetowej.

Zapraszamy także do uczestnictwa w akcji "Niepodległa do hymnu", odradzając oczywiście większe zgromadzenia, ze względu na rosnąca liczbę zakażeń. W akcję można się włączyć nawet w domowym zaciszu, w małych grupach domowników lub najbliższych osób, z którymi na co dzień pozostajemy w kontakcie. W południe 11 listopada Mazurek Dąbrowskiego wybrzmi na antenach polskich stacji radiowych i telewizyjnych, dzięki czemu również będzie możliwe przyłączenie się do akcji "Niepodległa do hymnu".

Niepodległa_do_hymnu.jpeg

SŁOWA HYMNU PAŃSTWOWEGO
NUTY HYMNU ROZPISANE NA GŁOS
NUTY HYMNU ROZPISANE NA FORTEPIAN

 


 

Z okazji zbliżającej się rocznicy odzyskania Niepodległości portal edukacyjny dyktanda.pl organizuje I Ogólnopolskie Dyktando na Święto Niepodległości, które przybierze najbezpieczniejszą obecnie formę, czyli odbędzie się za pośrednictwem Internetu.

Ideą tego wydarzenia jest wykazanie się znajomością języka polskiego, a także zebranie środków na cel charytatywny lub społeczny.

Im większa liczba osób przyłączy się do akcji, czyli napisze Dyktando w dniu 11 listopada 2020 r., tym większa kwota trafi do potrzebujących. Maksymalnie przekazane może zostać wsparcie sięgające aż 10 tysięcy złotych!

Wzięcie udziału w I Ogólnopolskim Dyktandzie na Święto Niepodległości jest bezpłatne, a każdy uczestnik to jedna złotówka przeznaczona przez portal dyktanda.pl na wybrany cel.

Każdy może zgłosić istotny dla niego cel charytatywny lub społeczny. Może to być np. wsparcie chorej osoby, albo zakup komputerów do zdalnej nauki dla dzieci z ubogich rodzin. O tym, do kogo trafią zebrane fundusze, podejmą decyzję uczestnicy Dyktanda w drodze głosowania. Każdy, kto napisze Ogólnopolskie Dyktando na Święto Niepodległości w dniu 11 listopada 2020 r., będzie miał możliwość oddania jednego głosu. Osoby, które osiągną w dyktandzie najlepsze rezultaty, zostaną nagrodzone zwielokrotnioną siłą głosu - tym samym będą posiadały większy wpływ na wynik głosowania.

Do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Dyktandzie na Święto Niepodległości gorąco zachęcamy nie tylko osoby dorosłe, ale także uczniów szkół średnich i podstawowych. Za opracowanie treści dyktand, dostosowanych do danej grupy wiekowej, odpowiadają wybitni językoznawcy, m.in. prof. dr hab. Tadeusz Zgółka, wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego oraz prof. dr hab. Mariusz Rutkowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Zapisać się na dyktando oraz zgłosić cel społeczny lub charytatywny można na stronie: https://dyktanda.pl/dyktando-na-swieto-niepodleglosci

Pokażmy w tym szczególnym dniu ducha patriotyzmu i wspólnie zróbmy coś dobrego dla innych!

dyktando.jpeg

Zespół Dyktanda.pl

opracował: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 02-11-2020 14:14
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 09-11-2020 11:37