0 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Śpiewnik polski w Strasznym dworze – wielkie, patriotyczne widowisko na przemyskim Zamku

„Straszny dwór" Stanisława Moniuszki to arcydzieło, najwspanialsza polska opera. Powstała po upadku powstania styczniowego i jest wielkim manifestem patriotycznym. Narodowy charakter dzieła spotkał się z reakcją ówczesnej cenzury rosyjskiej. Spektakl muzyczny, który odbył się na scenie Zamku Kazimierzowskiego został zrealizowany w ramach zadania pt. „ŚPIEWNIK POLSKI W STRASZNYM DWORZE” – cykl spektakli muzycznych na rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski. Dla przemyskiej publiczności, w niezapomnianym artystycznym wydarzeniu wystąpili: Aleksandra Borkiewicz, Agnieszka Gabrysiak, Ziemowit Wojtczak, Andrzej Kostrzewski, Dariusz Pietrzykowski, Tomasz Raczkiewicz, Zespół chóru oraz Zespół Kameralny im. Jana Kiepury w Łodzi.

 

Śpiewnik polski (2).jpeg

 

Wartości muzyczne opery są niezaprzeczalne, przywołują staropolski obyczaj, uczą miłości oraz poświęcenia dla Ojczyzny. „Śpiewnik polski w Strasznym dworze" w przemyślany i ciekawy sposób łączy najpiękniejsze arie z tej opery (m.in. „aria z kurantem" Stefana, dumka Jadwigi, aria Skołuby, arie Hanny i Miecznika) z utworami innych polskich kompozytorów. Cenieni śpiewacy operowi wcielają się w postacie Miecznika, Hanny, Jadwigi, Damazego, Stefana, Zbigniewa, Cześnikowej i Skołuby, a w dynamiczną akcję sceniczną, nawiązującą do historii opowiedzianej w libretcie opery, zostały wplecione pieśni Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza oraz innych polskich mistrzów. Tytuł przedstawienia nawiązuje również do zanikającej tradycji wspólnego śpiewania. Wykonawcy występują w kostiumach nawiązujących do strojów z epoki, a scenografia nawiązuje do sali w stylu dworkowym: na wpół biesiadnej na wpół rycerskiej.

 

Śpiewnik polski (3).jpeg

 

Spektakle muzyczne pn. „Śpiewnik polski w Strasznym dworze" przyczyniają się do kształtowania patriotycznych postaw, a także do podniesienia świadomości polskiej kultury. Przyczyniają się również do zwiększenia zainteresowania pieśnią patriotyczną i muzyką klasyczną. Obcowanie ze sztuką wysoką jest szczególnie ważne wobec propagowanej przez większość mediów, nie tylko komercyjnych miałkiej rozrywki. „Śpiewnik" przyczynia się do popularyzacji i upowszechnienia zanikającego zwyczaju wspólnego świętowania. Badania prowadzone przez Narodowe Centrum Kultury wyraźnie pokazują, że Polacy odczuwają brak wspólnego kanonu dzieł z obszaru kultury. Nie wystarcza im obserwowanie w telewizji uroczystości państwowych – projekt ten z pewnością te braki wyrównuje.

 

Śpiewnik polski (5).jpeg

 

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

 

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 27-10-2020 12:11