22 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Przemyśla przyznane! W tym roku mamy troje laureatów!

Po raz kolejny, początkiem lipca tego roku, zaprosiliśmy przemyślan, zajmujących się szeroko rozumianą twórczością artystyczną na terenie naszego miasta - zarówno w dziedzinie literatury, jak i sztuk plastycznych, muzyki i tańca oraz teatru i filmu, do składania wniosków o Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Przemyśla.

 

 

Trzy miesiące później, 12 października br. w przemyskim magistracie odbyło się posiedzenie Komisji ds. wytypowania tegorocznych stypendystów. Komisji w składzie: Wojciech Bakun – Prezydent Miasta Przemyśla (przewodniczący), Maciej Kamiński – Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu, Monika Różycka -  Przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miejskiej w Przemyślu, Jerzy Krużel  -  członek Komisji Kultury Rady Miejskiej w Przemyślu oraz Janusz Łukasiewicz – Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury UM w Przemyślu przedłożono 18 wniosków kandydatów ubiegających się o Stypendium Twórcze na  2020 rok – tyle ich bowiem wpłynęło do tutejszego urzędu. Dwa z nich, niestety, musiały zostać odrzucone z powodu braków formalnych.

 

 

Po zapoznaniu się z wnioskami spełniającymi wymogi formalne i przeprowadzeniu żywej dyskusji na temat omawianych kandydatur komisja zdecydowała, iż przeznaczoną w budżecie kwotę 15 000 złotych otrzymują:

 

 

Kacper Bienia(muzyka) Skomponowanie 10 utworów słowno-muzycznych utrzymanych w konwencji folkoffu, które ukażą się na płycie zespołu OREADA –  5 000,00 złotych.

 

Absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu oraz Akademii Muzycznej w Łodzi , kierunek instrumentalistyka – akordeon.

W latach 2013-2017 związany z klubem 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich jako kompozytor, muzyk i aranżer. Od 2018 roku lider zespołu Acco Trio z sukcesem 2 nagrody Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu. Od 2017 roku kompozytor, aranżer, realizator dźwięku, akordeonista i pianista folkoffowego zespołu OREADA. OREADA to laureat wielu ogólnopolskich konkursów, takich jak: Piosenkarnia 2017, YAPA 2017, BAZUNA 2016, a także zdobywca wyróżnienia Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wydawca minialbumu oraz debiutanckiej płyty pt. "Mówili mi ludzie” z autorskimi piosenkami.

 

 

Anna Szydełko –  (Literatura) na realizację „3. edycji Przemyskiej Rewolucji Literackiej” –  5 000,00 złotych.

 

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Przemyślu, kierunek filologia polska. Pomysłodawca oraz organizator wielu projektów promujących czytelnictwo, m.in.: „1 i 2 Przemyska Rewolucja Literacka”, „Zatruty język o mowie i nienawiści i hejcie w mediach”, „Przemyska noc Księgarń”, Weekend Księgarń Kameralnych”, „Przemyśl to z Marianem” (promocja Mariana Strońskiego –  wybitnego artysty przemyskiego – stworzenie muralu metodą mozaiki ceramicznej na ścianie budynku Muzeum Historii Miasta, „Przez Papier do sieci”- projekt online pokazujący jak spędzać kreatywnie i twórczo czas przed komputerem podczas epidemii. Efektem było napisanie krótkich opowiadań, które zostały nagrane w formie audiobooka oraz udostępnione w sieci.

 

oraz

 

 

Henryk Lasko (sztuki plastyczne) na realizację projektu „Przemyśl moim miastem” z cyklu prac malarskich, graficznych i fotograficznych –  5 000,00 złotych.

 

Nauczyciel plastyki i informatyki, pracuje jako informatyk i administrator bibliotecznych baz danych w Przemyskiej Bibliotece Publicznej. Artysta, który nieustannie poszukuje nowych form wyrazu, próbuje wyrazić siebie i świat, który go otacza w rysunku, grafice, a także w malarstwie akwarelowym, akrylowym i olejnym.  Od ponad czterdziestu lat maluje pejzaże, martwe natury i kwiaty. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa. Należy do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Posiada odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Medal Komisji Edukacji Narodowej i Srebrny Krzyż Zasługi za działalność twórczą. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa. Otrzymał wyróżnienie honorowe w konkursie „Nagroda im. Mariana Strońskiego w Przemyślu. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany ma w swoim dorobku ogromną ilość prac malarskich.

 

≈ ♦ ≈

 

Uroczyste przekazanie stypendiów Laureatom miało się odbyć w ubiegły czwartek, 22 października. Niestety ze względu na objęcie naszego miasta tzw. czerwoną strefą - a co za tym idzie - zaostrzeniem obowiązujących restrykcji, ale także w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie tegorocznych stypendystów, Prezydent Miasta zdecydował, iż osobiście pogratuluje laureatom w innym, miejmy nadzieję - już nieco spokojniejszym czasie.

 

Jednakowoż wszystkim nagrodzonym w tegorocznej edycji Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Przemyśla serdecznie gratulujemy i z niekłamaną niecierpliwością czekamy na Państwa kolejne wspaniałe dzieła, projekty i sukcesy.

 

letters-2111549_1920.jpeg

tekst: Agata Czereba

fot. pixabay.com

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 23-10-2020 14:40