12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Jubileusz 150-lecia Szkoły Podstawowej nr 5 im. Bohaterów Września w Przemyślu

W październiku 2020 roku Szkoła Podstawowa nr 5 im. Bohaterów Września w Przemyślu obchodzi piękny jubileusz.  Jest to jedna z najstarszych przemyskich placówek, która może pochwalić się niezwykle długą historią, liczącą 150 lat tradycji, wychowania, krzewienia nauki i kultury.

 

Szkoła Podstawowa nr 5 w Przemyślu, jako jedna z najstarszych w mieście, zasługuje na pamięć, a także ma możliwość dalszego rozwoju.

 

Budynek dawnej szkoły męsko – żeńskiej przy ulicy Konarskiego 7 w Przemyślu podlega prawnej ochronie konserwatorskiej i jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego. Budowla powstała około 1895 roku. Trzypiętrowy, częściowo podpiwniczony gmach stanowi istotny komponent ulicy Konarskiego, wytyczonej pod koniec XIX stulecia, której wschodnią stronę tworzy zwarta zabudowa obiektów o charakterze kulturalno – oświatowym. Budynek szkolny usytuowany został pomiędzy dwoma reprezentacyjnymi gmachami użyteczności publicznej, jakimi są siedziby dawnego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz Stowarzyszenia Rękodzielników „Gwiazda”. Obiekt nadal pełni swoją funkcję i stanowi jeden z najwartościowszych XIX wiecznych zabytków architektury użyteczności publicznej Przemyśla.

 

Piękną kronikę, czteroklasowej szkoły żeńskiej im. Stanisława Konarskiego, stworzyła pani Aleksandra Schulzowa w roku 1919/1920. Dzięki jej skrupulatnym zapiskom, możemy dziś odtworzyć dzieje placówki z najdrobniejszymi szczegółami. Funkcję kierownika szkoły pełniła od 1 września 1919  do 1932 roku.

Mimo swojej długiej historii,  Szkoła Podstawowa nr 5 to placówka w pełni nowoczesna, nastawiona na rozwój i potrzeby uczniów. Priorytetem jest indywidualne traktowanie dzieci,  kształtowanie ich uzdolnień i nauczanie na wysokim poziomie.

Obecnie, szkoła jest w pełni dostosowana do potrzeb uczniów. Pozyskała dodatkową część w postaci pełnowymiarowej sali gimnastycznej, a także nową elewację i dach. Wnętrza zostały odnowione, a klasy urządzone na miarę XXI wieku.

 

Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz sami uczniowie zadbali o upamiętnienie jubileuszu poprzez lekcje poświęcone historii szkoły, okolicznościową wystawę oraz redagowanie wzmianek do różnego rodzaju mediów. Aby uczcić jubileusz, zaprojektowano okolicznościowe kubki, z wizerunkiem szkoły i jej logo. Te małe przedmioty posłużyły jako symboliczny prezent dla sympatyków szkoły.

Z racji tak zacnego jubileuszu, na terenie szkoły została zorganizowana niezwykła wystawa, ukazująca wieloletnią historię szkoły. Najważniejszy atrybut ekspozycji stanowi stara ławka z kałamarzem, która pamięta odległe czasy. To niezwykłe znalezisko kryło się na strychu szkolnego gmachu, a obecnie mogą go podziwiać wszyscy. Dzięki takim przedmiotom, można dostrzec ducha szkoły, w której nowoczesność przeplata się z tym, co niosły przeszłe lata, a tradycja współistnieje z przyszłością.

 

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną oraz reżim sanitarny, jubileusz nie mógł być obchodzony aż tak hucznie, jak ten dziesięć lat temu, z okazji  140 -lecia istnienia szkoły. Niemniej jednak, nie pomijamy w pamięci tak ważnego święta tej placówki i dbamy o to, aby jubileusz nie przeszedł bez echa i zapisał się jako kolejna piękna karta w tradycji i historii Szkoły Podstawowej nr 5 im. Bohaterów Września w Przemyślu.

 

 

Opublikował: Paweł Bugera | Data publikacji: 20-10-2020 12:31
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 20-10-2020 13:13