13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

"Śpiewnik polski w Strasznym Dworze" – czyli piękna, patriotyczna sobota na Zamku Kazimierzowskim - ZAPRASZAMY!

Już wkrótce na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu będziemy świadkami niezwykłego widowiska.

 

„Straszny dwór" Stanisława Moniuszki to arcydzieło, najwspanialsza polska opera. Powstała po upadku powstania styczniowego jest wielkim manifestem patriotycznym. Narodowy charakter dzieła spotkał się z reakcją cenzury rosyjskiej.

 

baner promujący spektakl

 

Fundacja Canto Pro Classica oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek serdecznie zapraszają do udziału w tym niezapomnianym wydarzeniu. Koncert "Śpiewnik polski w Strasznym Dworze" odbędzie się w sobotę, 24 października br. o godzinie 18.00 na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu. Wstęp wolny za zaproszeniami.

 

Wartości muzyczne „Strasznego Dworu” są niezaprzeczalne. Dzieło przywołuje ponadto staropolski obyczaj, uczy miłości oraz poświęcenia dla Ojczyzny. „Śpiewnik polski w Strasznym dworze" w przemyślany i ciekawy sposób łączy najpiękniejsze arie z tej opery(m.in. „aria z kurantem" Stefana, dumka Jadwigi, aria Skołuby, arie Hanny i Miecznika) z utworami innych polskich kompozytorów. Cenieni śpiewacy operowi wcielają się w postacie Miecznika, Hanny, Jadwigi, Damazego, Stefana, Zbigniewa, Cześnikowej i Skołuby, a w dynamiczną akcję sceniczną, nawiązującą do historii opowiedzianej w libretcie opery, zostały wplecione pieśni Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza i innych polskich mistrzów oraz pieśni patriotyczne i wojskowe powstałe na przestrzeni wieków. Tytuł przedstawienia nawiązuje również do zanikającej tradycji wspólnego śpiewania - zakładamy, że publiczność będzie śpiewać razem z artystami. Solistom towarzyszyć będzie chór i orkiestra kameralna. Wykonawcy wystąpią w kostiumach nawiązujących do strojów z epoki, zostanie przygotowana scenografia nawiązująca do sali w stylu dworkowym: na wpół biesiadnej na wpół rycerskiej.

 

Plakat promujący koncert "Śpiewnik polski w Strasznym Dworze"

 

Spektakle muzyczne pn. „Śpiewnik polski w Strasznym dworze" z pewnością przyczynią się do kształtowania patriotycznych postaw, a także do podniesienia świadomości znaczenia i ciągłości polskiej kultury oraz do zwiększenia zainteresowania pieśnią patriotyczną i muzyką klasyczną. Umożliwienie odbiorcom, zwłaszcza mniejszych miejscowości o utrudnionym dostępie do wydarzeń kulturalnych, obcowania ze sztuką wysoką jest szczególnie ważne wobec propagowanej przez większość mediów, nie tylko komercyjnych, miałkiej rozrywki. „Śpiewnik" przyczyni się także do popularyzacji i upowszechnienia zanikającego zwyczaju wspólnego świętowania. Badania prowadzone przez NCK wyraźnie pokazują, że Polacy odczuwają brak wspólnego kanonu dzieł z obszaru kultury i potrzebę aktywnego i wspólnego świętowania, nie wystarcza im obserwowanie w telewizji uroczystości państwowych – projekt ten z pewnością ma szanse te braki wyrównać.

 

Organizatorzy: Fundacja Canto Pro Classica oraz PCKiN ZAMEK.

 

Scena z koncertu "Śpiewnik polski w Strasznym Dworze"

publikacja: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 14-10-2020 08:16
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 14-10-2020 08:24