11 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Prawa człowiek na wielkim ekranie. 18. edycja Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS w Przemyślu

Od 2003 roku we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski – organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi – po grudniowym warszawskim festiwalu międzynarodowym organizowany jest co roku Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Festiwal, który powstał i rozwija się wyłącznie w wyniku inicjatyw oddolnych, w 2020 roku znów odwiedzi kilkadziesiąt polskich miast, w tym Przemyśl.

 

Partnerzy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka – współorganizatorzy festiwalu objazdowego w poszczególnych miastach – wybierają filmy z repertuaru ostatniej edycji warszawskiego MFF WATCH DOCS. Opracowują też własny program imprez towarzyszących, takich jak spotkania z ekspertami, dyskusje panelowe, fora organizacji pozarządowych, wystawy fotografii, koncerty czy spektakle.

 

Plakat_A0_WD_2020 gł.jpeg

 

Wstęp na wszystkie projekcje filmowe i imprezy towarzyszące jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod adresem mailowym .  Obowiązkowe zasłanianie ust i nosa.

 

 

 

 

18. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS 2020 w Przemyślu odbędzie się 16-18 października 2020 r. w Domu Ukraińskim w Przemyślu (ul. Kościuszki 5).

 

 

Program wydarzenia

 

wd_dog.png
piątek, 16 października br.

 

17:00 Przeciw społeczeństwu obywatelskiemu, 29', 2019 Węgry, Polska, reż. István Gábor Takács, Peter Sarosi

Film prezentuje historie organizacji i aktywistów, którzy poświęcili się walce o prawa (m.in. do ochrony zdrowia) osób należących do mniejszości oraz innych najbardziej stygmatyzowanych, czy wręcz kryminalizowanych grup. 

 

17: 40 Punkt zapalny, 80', 2019, Polska, reż. Wojtek Jankowski

Nie ma chyba w dzisiejszej Polsce symbolu równie silnie dzielącego społeczeństwo, co tęcza. Julita Wójcik tworzyła swoją tęczową instalację artystyczną w pogodnej i inspirującej atmosferze Domu Pracy Twórczej Wigry, z myślą o wielu znaczeniach i konotacjach przywoływanego symbolu. W filmowej opowieści Wojtka Jankowskiego nierozerwalnie łączą się ze sobą dosłowność i przenośnia, konkretna społeczna obserwacja i metafora o rzadko spotykanej sile wyrazu.

 

19:00 Mój kraj taki piękny 29', 2019, Polska, reż. Grzegorz Paprzycki

Reżyser jest ze swoją kamerą tam, gdzie społeczna polaryzacja przyjmuje postać otwartego konfliktu. Ale kadry jego filmu wypełniają nie tylko demonstracje i zamieszki. Pokazuje też edukacyjne wysiłki obrońców konstytucyjnej demokracji i niełatwe próby dialogu.

 

19:45 spotkanie "Społeczeństwo obywatelskie", gość specjalny Ewa Kulik-Bielińska (dyrektorka Fundacji im. Stefana Batorego, laureatka nagrody Polculu i Ministra Edukacji za działalność społeczną w okresie Solidarności, laureatka nagrody Ministra Kultury za działalność na rzecz upowszechnienia idei wolności słowa, odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność opozycyjną w czasach PRL), prowadzenie Anna Dąbrowska (Homo Faber)

 

21:00 Bo nie wiedzą co czynią, 87', 2019, USAreż. Daniel Karslake

W czerwcu 2015 roku Sąd Najwyższy USA uznał legalność małżeństw jednopłciowych. Decyzja ta wywołała euforię w środowiskach obrońców praw człowieka, ale jednocześnie spowodowała liczne kontrreakcje ze strony wielu organizacji religijnych. Reżyser przeprowadził rozmowy z czterema rodzinami, w których religia odgrywa istotną rolę. We wszystkich tych familiach jedno z dzieci „wyszło z szafy” jako osoba nieheteronormatywna. Jaka była reakcja krewnych?

 

wd_dog.png
sobota, 17 października br.

 

17:00 Godzina linczu, 19', 2019, Wielka Brytania reż. Shirley Abraham,Amit Madheshiya

Twórcom „Godziny linczu” udało się uchwycić mechanizm eskalacji przemocy nakręcanej przez religijny fundamentalizm. Przez ostatnie pięć lat hinduscy nacjonaliści zamordowali w Indiach prawie pięćdziesięciu muzułmanów, oskarżanych o „przemyt krów”. Rozzuchwaleni bezkarnością przywódcy radykałów otwarcie nawołują do czystek etnicznych.

 

17:30 Mali Niemcy, 90', 2019, Niemcy, Austria, reż. Frank Geiger i Mohammad Farokhanesh

 

Jak wygląda życie dzieci od najmłodszych lat wychowywanych w pogardzie do wszystkiego co „obce”? I kim takie dzieci staną się, kiedy dorosną? Wstrząsający film Franka Geigera i Mohammada Farokhanesha przybliża losy dzieci wychowywanych w środowisku niemieckich neofaszystów.

 

19:15 Spotkanie: „Mowa nienawiści”, gość specjalny: dr Margaret Amaka Ohia-Nowak  (Cosmodernity Consultants, językoznawczyni, trenerka międzykulturowa i antydyskryminacyjna, była stypendystką Fulbrighta na Uniwersytecie Kalifornijskim, w Berkeley i stażystką w Centre for Race, Ethnicity and Migration w Londynie, studiowała na Uniwersytecie Amsterdamskim) prowadzeniePiotr Skrzypczak (Homo Faber)

 

20:30 Dobre wiadomości, 35', 2019 Czechy reż. Ondřej Šálek

Za kulisami internetowej telewizji rozpowszechniającej fake newsy i teorie spiskowe. Petr Černý to „gwiazda” prawicowego Internetu północnych Czech. Jego programy, w których antymigrancka histeria miesza się z teoriami spiskowymi, fake newsami i rosyjską propagandą, ogląda co tydzień po kilkanaście tysięcy osób.

 

21:10 Władca smartfonów, 95', 2018 Niemcy reż. Pablo Ben Yakov

Grupa młodych patostreamerów – od alkoholowych ekscesów do neofaszystowskich haseł

Bohaterowie filmu to młodociani youtuberzy, nieustannie filmujący i wrzucający do sieci kolejne wygłupy. Najlepiej takie, które dla nastoletnich odbiorców ich pato-streamów mają posmak zakazanego owocu: demolka mieszkania, upokorzenie kolegi, alkoholowe ekscesy czy nawiązania do Hitlera. Debiut młodych niemieckich twórców imponuje dojrzałością formalną, co docenili jurorzy festiwalu DOK Leipzig, gdzie film zdobył nagrodę dla najlepszego niemieckiego dokumentu.

 

wd_dog.png
niedziela, 18 października br.

 

17:00 Patriota, 35', 2018, Niemcyreż. Katia Fiedułowa,

Wasilij Własow – osobisty asystent i protegowany Władimira Żyrinowskiego – w wieku 21 lat zrobił już zawrotną polityczną karierę. Jest najmłodszym w historii deputowanym do Dumy i przewodzi młodzieżówce narodowo-liberalnej partii LDPR, pełniącej rolę „oficjalnej opozycji” w autorytarnym państwie Putina. Pewny siebie, wygadany, potrafi bez mrugnięcia okiem pokrętnie wyjaśnić nawet najbardziej żenujące wyskoki swojego szefa. A mimo to dał się podejść Katii Fedulowej, która na jego przykładzie obnaża pustkę wypełniającą korytarze władzy dzisiejszej Rosji.

 

17:45 Oskarżony: człowiek, 72', 2019, Dania reż. Jonas Bruun

Kryzys migracyjny na Morzu Śródziemnym trwa nieprzerwanie od 2014 roku. Salam Aldeen, sam będąc uchodźcą, nie mógł siedzieć bezczynnie. Już kilka godzin po wylocie z Danii pomagał na Lesbos przybijającym do brzegu w przepełnionych łodziach przybyszom. Za ten akt współczucia został oskarżony przez straż przybrzeżną o przemyt ludzi.

 

19:10 Ewangelia Eureki, 73', 2018, USA reż. Michael Palmieri,Donal Mosher

Eureka Springs w Arkansas ze swoimi ledwie dwoma tysiącami mieszkańców może się pochwalić leczniczymi wodami, wielkim posągiem Chrystusa, pełnymi rozmachu widowiskami pasyjnymi i chrześcijańskimi drag shows.

 

Plakat_A0_WD_2020.jpeg

Publikacja: Agata Czereba

Opisy filmów za stroną interbnetową watchdocs.pl

Dodatkowe informacje na profilu Facebook: Narodnyj Dim – Dom Ukraiński

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 13-10-2020 09:18
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 17-12-2020 15:01