5 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Pamięć zapisana w dębie. Henryk Jaskuła uhonorowany w Krakowie

10 października w Krakowie uhonorowano wielkiego przemyślanina Henryka Jaskułę - pierwszego Polaka, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię.

 

 

W połowie września z radością informowaliśmy Państwa o tym, iż osiągnięcia i zasługi Henryka Jaskuły dostrzeżono i doceniono także w Krakowie. Tamtejsza Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie uhonorowała naszego żeglarza, nominując go w br. do Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców w Krakowie. Tym samym przemyślanin dołączył do grona wybitnych Polaków, którym są dedykowane dęby i umieszczone pod nimi tablice upamiętniające ich dokonania. Założona w 2017 roku Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców, biegnie wzdłuż ulicy Lema, w pobliżu hali sportowo-widowiskowej TAURON ARENA.

 

 

Ceremonia związana z odsłonięciem pięciu kolejnych tablic, z których jedna jest poświęcona  Kapitanowi Jaskule odbyła się 10 października. W uroczystości wziął udział znany i szanowany dziennikarz, a prywatnie – wielki przyjaciel Henryka Jaskuły – Mieczysław Nyczek, który przybliżył krakowianom sylwetkę honorowego obywatela miasta nad Sanem, którego Rada Miejska uczciła 40. rocznicę ukończenia wokółziemskiego rejsu na jachcie "Dar Przemyśla" ustanowieniem Roku Kapitana Henryka Jaskuły.

 

 

Do tej pory, w alei w sąsiedztwie TAURON ARENY zasadzono w sumie 47 dębów jako symboli potęgi, sławy, szlachetności, nieugiętości i trwałości, cech przypisywanych najwybitniejszym polskim podróżnikom i eksploratorom. Od paru dni jest tam również i przemyski akcent.

 

 

publikacja: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 12-10-2020 08:58