-5 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Przypieczętowano” pamięć o Jarosławie Kłymińskim. Patron stadionu Juwenia ma swoją tablicę

W obecności najbliższych Jarosława Kłymińskiego – żony, dzieci oraz wnuków, przemyślanie po raz kolejny uczcili pamięć o jednym z „ojców” przemyskiej lekkoatletyki.

 

Odsłonięto tablicę upamiętniającą Jarosława Kłymińskiego (18).jpeg

 

Nieco ponad dwa lata temu, bo 6 maja 2018 roku przemyski stadion Juwenii otrzymał imię wyjątkowo zasłużonego dla miejscowej „królowej sportu” nauczyciela, pedagoga, trenera, a przede wszystkim wybitnego sportowca – Jarosława Kłymińskiego.

 

Tego samego dnia miała zostać odsłonięta  tablica, upamiętniająca jednego z „ojców” lokalnej lekkoatletyki.  Z powodów proceduralnych uroczystość musiała zostać przesunięta na inny termin. Kiedy już inicjatorzy przedsięwzięcia uporali się ze wszystkim formalnościami, na przeszkodzie w organizacji ceremoniału stanął panoszący się po kraju koronawirus SARS-CoV-2. Minęły miesiące i wreszcie nadszedł ten moment, w którym przemyślanie, wszyscy sympatycy tej dyscyplinhy, przyjaciele, wychowankowie, rodzina i współpracownicy wielkiego propagatora lekkoatletyki z miasta nad Sanem – raz jeszcze – uczcili Jego pamięć.

 

 

4 października br. na stadionie przy ulicy Dworskiego odsłonięto wreszcie tablicę upamiętniającą wielkiego nauczyciela. W uroczystości, obok rodziny Jarosława Kłymińskiego udział wzięli Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński, Kierownik Biura Prezydenta Miasta Maciej Wolański, przedstawiciel Wydziału Edukacji i Sportu UM w Przemyślu Zbigniew Rużycki, Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 Robert Rybak oraz przedstawiciele przemyskiego środowiska trenerów i działaczy lekkoatletyki wraz z młodymi adeptami tej dyscypliny sportu.

 

Odsłonięto tablicę upamiętniającą Jarosława Kłymińskiego (9).jpeg

 

Odsłonięcie tablicy powierzono najmłodszym z potomków Jarosława Kłymińskiego. Troje z czworga wnucząt trenera uroczyście zerwało okalającą ją wstęgę. Odtąd, każdy kto odwiedzi  obiekt sportowy przy Dworskiego będzie mógł zapoznać się z sylwetką jego patrona.

 

Odsłonięto tablicę upamiętniającą Jarosława Kłymińskiego (17).jpeg

 

Na stadionie noszącym dumnie imię tego wybitnego sportowca, na co dzień doskonalą swoje umiejętności rzesze młodych przemyślan. Wierzymy, że duchowy opiekun obiektu zawsze będzie dla nich wzorem.

 

 

Jarosław Kłymiński urodził się 29 czerwca 1935 roku w Przemyślu. Po ukończeniu szkoły podstawowej w 1949 roku będąc uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego stanął na starcie biegu przełajowego, który z łatwością wygrał. Zwycięstwo to, podbudowało młodego sportowca i w tym momencie Jarosław zaczął prawdziwe, intensywne treningi. W 1953 roku  J. Kłymiński otrzymał indeks studenta Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W czasie studiów sportowiec poprawił swoje wszystkie rekordy życiowe. Po obronie pracy magisterskiej w 1957 roku sportowiec decyduje się na powrót do Przemyśla. W tym okresie osiągnął najwartościowsze wyniki na bieżni – przebiegł dystans 400 metrów w 50 sekund, a na dystansie dwukrotnie wyższym osiągnął wynik 1,52,01 s. W okresie od 1957 roku do 1987 roku pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w przemyskich szkołach podstawowych nr 5, 6, 9 i 14, równocześnie prowadził treningi sekcji lekkoatletycznej w Klubie Sportowym „Czuwaj”. Jako trener odnosił duże sukcesy sportowe ze swoimi zawodnikami, zdobywającymi medale mistrzostw Polski. Jarosław Kłymiński był wielkim pasjonatem sportu i niestrudzonym krzewicielem kultury fizycznej wśród młodzieży. W 1978 roku został odznaczony złotym Krzyżem Zasługi. Zmarł 30 listopada 1987 roku.

 

 

tekst: Agata Czereba

zdjęcia: Biuro Prezydenta Miasta

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 05-10-2020 15:26
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 05-10-2020 15:28