-1 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Uczczą pamięć jednego z „ojców” przemyskiej lekkoatletyki po raz kolejny. 4 października br. odsłonięcie tablicy Jarosława Kłymińskiego

6 maja 2018 roku stadion Juwenii przy ulicy Dworskiego w Przemyślu otrzymał imię wyjątkowo zasłużonego dla przemyskiej lekkoatletyki nauczyciela, pedagoga, trenera, a przede wszystkim wybitnego sportowca – Jarosława Kłymińskiego. Uroczystości z tym związane połączone zostały – a jakże – z jakże ważną imprezą dla wszystkich miłośników „królowej sportu” – 15. Międzynarodowymi Mistrzostwami Przemyśla w lekkoatletyce. Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością najbliżsi Patrona obiektu - żona Teresa, córka Ewa oraz synowie Wiktor i Paweł z rodzinami.

 

Tego dnia miała również zostać odsłonięta  tablica, upamiętniająca jednego z „ojców” przemyskiej lekkoatletyki.  Z powodów proceduralnych uroczystość przesunięto na inny termin. Kiedy już pomysłodawcy uporali się ze wszystkim formalnościami, na przeszkodzie w organizacji ceremoniału stanął ogłoszony w Polsce stan epidemii, związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. Minęły miesiące i wreszcie nadszedł ten moment, w którym przemyślanie, wszyscy sympatycy królowej sportu, przyjaciele, wychowankowie, rodzina i współpracownicy wielkiego propagatora lekkoatletyki z miasta nad Sanem – raz jeszcze – uczczą Jego pamięć.

 

 

W imieniu dyrekcji Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Przemyślu oraz przedstawicieli przemyskiego środowiska trenerów i działaczy lekkoatletyki serdecznie zapraszamy Państwa na uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Jarosławowi Kłymińskiemu.

 

Uroczystość odbędzie się 4 października br. o godzinie 14.00 na Stadionie Sportowym Juwenia przy ulicy Dworskiego w Przemyślu i będzie połączona z odbywającymi się w tym dniu Mistrzostwami Województwa Podkarpackiego w wielobojach.

 

fot. Agata Czereba (31).jpeg

 

Jarosław Kłymiński urodził się 29 czerwca 1935 roku w Przemyślu. Po ukończeniu szkoły podstawowej w 1949 roku będąc uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego stanął na starcie biegu przełajowego, który z łatwością wygrał. Zwycięstwo to, podbudowało młodego sportowca i w tym momencie Jarosław zaczął prawdziwe, intensywne treningi. W 1953 roku  J. Kłymiński otrzymał indeks studenta Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W czasie studiów sportowiec poprawił swoje wszystkie rekordy życiowe. Po obronie pracy magisterskiej w 1957 roku sportowiec decyduje się na powrót do Przemyśla. W tym okresie osiągnął najwartościowsze wyniki na bieżni – przebiegł dystans 400 metrów w 50 sekund, a na dystansie dwukrotnie wyższym osiągnął wynik 1,52,01 s. W okresie od 1957 roku do 1987 roku pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w przemyskich szkołach podstawowych nr 5, 6, 9 i 14, równocześnie prowadził treningi sekcji lekkoatletycznej w Klubie Sportowym „Czuwaj”. Jako trener odnosił duże sukcesy sportowe ze swoimi zawodnikami, zdobywającymi medale mistrzostw Polski. Jarosław Kłymiński był wielkim pasjonatem sportu i niestrudzonym krzewicielem kultury fizycznej wśród młodzieży. W 1978 roku został odznaczony złotym Krzyżem Zasługi. Zmarł 30 listopada 1987 roku.

 

fot. Agata Czereba (30).jpeg

tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 30-09-2020 11:13
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 30-09-2020 11:16