7 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Prorok. Historia o Prymasie Niezłomnym – zapraszamy na spektakl i wystawę o Prymasie Stefanie Wyszyńskim

Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas przygotował niezwykły projekt, którym chce uczcić wielkiego Rodaka i Kapłana Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego. 13 września w Jarosławiu i 14 września w Rzeszowie odbyły się pokazy premierowe przedstawienia Prorok. Historia o Prymasie Niezłomnym, które do końca roku zostanie wystawione w również w Horyńcu Zdroju, Lubaczowie, Przemyślu, Przeworsku, Stalowej Woli i Strzyżowie.

 

 

Niebawem ten niesamowity spektakl oraz towarzyszącą mu wystawę będziemy mogli podziwiać (i to aż dwukrotnie!) także w naszym mieście. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy Państwa:

 

♦ 3 października o godzinie 19.00 do Centrum Kulturalnego w Przemyślu (ul. Konarskiego 9)

 

 

oraz  

 

♦ 7 listopada o godzinie 18.00 do Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Zamek (Aleje XXV Polskiej Drużyny Strzeleckiej 1)

 

 

 

O sztuce i wystawie

 

By opowiedzieć o Prymasie Wyszyńskim, autorka sztuki Marta Gzowska-Sawicka postanawia… nie wywoływać Go na scenę swojego przedstawienia. Nie dość na tym. Nieobecny Prymas ukazany jest w serii scen połączonych ze sobą nie poprzez klasyczną fabułę, a przez luźne skojarzenia i czasem wręcz szokujące kontrasty. Czy to pasuje do pomnikowej sylwetki powściągliwego Księcia Kościoła?

 

Prorok_baner_-poziom.jpeg

 

„Prorok” łączy w sobie rzeczy, których pozornie połączyć się nie da: opowieść o klasycznych wartościach z awangardową formą wypowiedzi teatralnej. Po spektaklu klaszczą na stojąco i gimnazjaliści i dostojne siostry zakonne. Ten spektakl jest jakoś inny niż „normalna” sztuka w teatrze. Może to oryginalność fabuły? Może niezwykła muzyka jedynego polskiego zdobywcy Grammy Włodka Pawlika? Może talenty twórców (reżyser Rafał Sawicki) i aktorów (Dorota Bzdyla, Tomasz Drabek, Magdalena Kuta, Redbad Klynstra-Komarnicki, Jerzy Zelnik) albo łamiąca schematy inscenizacja? To wszystko prawda, ale jest jeszcze nieuchwytna wartość „Proroka”. Każdy, kto się z nim zetknął mówi to samo: jest w „Proroku” coś niezwykłego. Duch głównego bohatera od początku unosi się nad tym przedsięwzięciem. Czują to jego twórcy, ale także publiczność. Dominikanin o. Marek Pieńkowski poznał Księdza Prymasa Wyszyńskiego w wieku 7 lat i miał okazję widywać go często w późniejszych latach. Po premierze spektaklu obdarzył jego twórców olbrzymim komplementem, który publiczność zgromadzona w rzeszowskim Teatrze im. W. Siemaszkowej przyjęła oklaskami. O. Marek stwierdził, że „ze sceny nie padła ani jedna nuta, która by brzmiała fałszywie”.

 

PSW pasek.png

 

Spektaklowi towarzyszy wystawa „Prymas Wyszyński - historia życia”. Twórcom wystawy udała się sztuka wyjątkowa. Na 11 planszach niezwykle sugestywnie sportretowali człowieka, o którym napisano opasłe tomy, a kolejne z pewnością powstaną. Grzegorz Górny wyłowił z życiorysu Prymasa te momenty, które dobitnie świadczą o Jego opatrznościowej roli w historii Polski i Kościoła i o Jego świętości.

 

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek na: PROROK rezerwacja biletów.

 

Zapraszamy!

 

 

Prorok_baner-poziom-gł..jpeg

 

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków budżetowych Województwa  Podkarpackiego.

 

 

 

publikacja: Agata Czereba

za www.dzieduszyccy.pl

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 29-09-2020 13:03
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 29-09-2020 13:06