20. Przemyski Festiwal Poezji Ogrody Poetów dobiegł końca

Niekomercyjny, największy w Polsce cykl spotkań z poezją i z czołówką polskich poetów zapoczątkowany został w 1996 roku i odbywał się początkowo pod nazwą „Przemyska Wiosna Poetycka”. Dwanaście majowych edycji nieprzerwanie odbywało się aż do roku 2007. W następnym 2008 roku zmieniono termin oraz formułę imprezy. Wzbogacona została o spektakle poetyckie oraz teatralne i odbywa się teraz we wrześniu, początkowo pod nazwą „Jesienne Spotkania z Poezją”, teraz jako Przemyski Festiwal Poezji – Ogrody Poetów.

 


Kilkudniowe święto poezji organizowane przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK składa się z sesji poetyckiej, warsztatów literackich, konkursów na esej i wiersz, koncertów i spotkań. Przedsięwzięcie skierowane jest do całej społeczności miasta i regionu. Służy edukacji literackiej i zajmuje ważne miejsce we współczesnej kulturze. W poszczególnych latach może się minimalnie programowo różnić, jednak niezmiennie służy prezentacji na żywo utworów literackich szerokiemu gronu odbiorców. Kwintesencją Przemyskiego Festiwalu Poezji jest NOC POETÓW – jeżeli pogoda pozwoli - w Rynku przemyskim, na Schodach Rycerskich. W tym roku aura była łaskawa. Swoje wiersze przed publicznością prezentowali zaproszeni twórcy. Podczas tego magicznego wieczoru literacki nastrój rozlewał się po bruku tej starej, pięknej części naszego miasta. Nieporównywalna z niczym atmosfera przeszywała wszystkich, którzy znaleźli się w tym miejscu.

 

Tegoroczna, jubileuszowa  edycja obfitowała w wiele bardzo ciekawych wydarzeń, ciekawych nie tylko dla tych, którzy na co dzień zajmują się literaturą. Przemyskie święto poezji oficjalnie otwarte zostało na zamkowej scenie przez Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renatę Nowakowską. Podczas inauguracji słowa uznania i wdzięczności za starania, troski i najwyższy poziom kulturalnych uniesień wypowiedziane zostały do Dyrektor Renaty Nowakowskiej przez Wiceprezydenta Miasta Przemyśla Bogusława Świeżego. Festiwal artystycznie rozpoczął się spektaklem słowno-muzycznym „Stan miłosny… przerywany”.

 

20. Ogrody Poetów (gł.).jpeg



Imprezie towarzyszy akcja „30 wierszy na 30 dni – przemyślanie czytają Leśmiana”. Codziennie od 1 do 30 września na kanale YouTube Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK publikowane są filmy, w których można zobaczyć jak mieszkańcy naszego miasta czytają wybrane przez siebie wiersze tego poety.

Każda kolejna edycja Festiwalu Poezji ma inny temat przewodni, w tym roku byli to Poeci Galicji: Bolesław Leśmian i Józef Czechowicz. Szczegółowy program przedstawiał się następująco: 

23 września, środa
godz. 17.00
– Prawdziwe życie – spotkanie autorskie z poetą ADAMEM ZAGAJEWSKIM. Rozmowę prowadzili: dziennikarz Jerzy Kisielewski i Elżbieta Szymańska (Mazowiecki Instytut Kultury).
PCKiN Zamek, Sala Kominkowa            

godz. 19.00 - uroczysta inauguracja festiwalu i pokaz spektaklu  Stan miłosny… przerywany – spektakl poetycko-muzyczny w wykonaniu artystów Teatru Starego w Krakowie i Piwnicy pod Baranami. Scenariusz i reżyseria: Józef Baran, muzyka: Andrzej Zarycki, występują: Beata Paluch – aktorka (recytacje i śpiew), Józef Baran – poeta, Walentyn Dubrowskij –  pianista i aranżer, Michał Półtorak – skrzypek.
PCKiN Zamek, sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego

24 września, czwartek
godz. 10.00 - 12.00
– Sztuka pisania – spotkania poetów i pisarzy z młodzieżą w Zamku Kazimierzowskim i w wybranych placówkach szkolnych Przemyśla oraz warsztaty plastyczne dla młodzieży z ilustratorką książek – ELŻBIETĄ WASIUCZYŃSKĄ.

godz. 16.30 – „W szumie gwiazd jestem” – projekcja filmu dokumentalnego o Bolesławie Leśmianie, reżyseria i scenariusz: Natasza Ziółkowska-Kurczuk, 2017, 60 min.

Po filmie spotkanie z Adamem W. Kulikiem – literatem i dokumentalistą, autorem książki biograficznej o Bolesławie Leśmianie. Rozmowę prowadziła Elżbieta Szymańska.

PCKiN Zamek, sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego

godz. 18.00Czytanie Leśmiana i Czechowicza – sesja poetycka z udziałem zaproszonych gości festiwalu poświęcona twórczości Bolesława Leśmiana i Józefa Czechowicza, prowadzenie: Jerzy Kisielewski i Elżbieta Szymańska. Wiersze Leśmiana czytała aktorka DOMINIKA OSTAŁOWSKA, na saksofonie zagrał Leszek Żądło.

PCKiN Zamek, sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego

godz. 20.00 – NOC POETÓW – swoje wiersze przed publicznością przeczytali zaproszeni twórcy: ADAM ZAGAJEWSKI, JULIA FIEDORCZUK, URSZULA ZAJĄCZKOWSKA, TOMASZ JASTRUN, JÓZEF BARAN, BOGDAN BARAN, BOŻENA KEFF, ADAM WIEDEMANN, JERZY JANUSZ FĄFARA, JAN TULIK, wiersze JÓZEFA KURYLAKA czytała MAGDALENA SKUBISZ. Na schodach wystąpiła również DOMINIKA OSTAŁOWSKA i LESZEK ŻĄDŁO w programie pt. „Poezja i muzyka”.

Rynek przemyski –  Schody Rycerskie

25 września, piątek

godz. 18.00 – „Nie wyobrażasz sobie miły” – spektakl poetycko-muzyczny z piosenkami Kory – Olgi Jackowskiej,  wierszami Bolesława Leśmiana i innych polskich poetów, w wykonaniu zespołu Szarotki z klubu 5 batalionu strzelców podhalańskich w Przemyślu.
PCKiN Zamek, sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego

 
tekst: Tomasz Beliński
zdjęcia: Tomasz Beliński, Sylwia Król, Piotr Pruchnicki 

Opublikował(a):  Data publikacji: 28-09-2020 09:04

Na skróty