20 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Ogrody Poetów otwarte na oścież. Rozpoczął się XX Przemyski Festiwal Poezji

W kalendarzu mamy już jesień. Ta wyjątkowa, kolorowa, ale i nostalgiczna pora roku od dwudziestu lat kojarzy nam się nie tylko ze zmieniającymi barwy liśćmi i coraz częściej stukającym w okna deszczem. W Przemyślu jest to czas, w którym (nie tylko) romantycy z utęsknieniem wyczekują na wydarzenie, będące prawdziwą duchową ucztą. Ucztą, podczas której do stołu zasiadają tłumnie najwięksi świata kultury, literatury i sztuki, znani i lubiani oraz wszyscy, którzy kochają poezję.

 

Ogrody Poetów (3).jpeg

 

23 września rozpoczęła się 20. edycja Przemyskiego Festiwalu Poezji „Ogrody Poetów”. Sprzyjająca zadumie i wzruszeniom aura po raz kolejny wkradła się do historycznych murów Zamku Kazimierzowskiego. Jubileuszową odsłonę Festiwalu rozpoczęło – ale tylko pozornie na przekór ulotnej i zwiewnej materii, jaką jest poezja - „Prawdziwe życie”. Spotkanie autorskie z poetą Adamem Zagajewskim dostarczyło jego uczestnikom wielu przeżyć i pobudziło do refleksji. Rozmowę z artystą prowadzili: dziennikarz Jerzy Kisielewski oraz Elżbieta Szymańska z Mazowieckiego Instytutu Kultury. „Prawdziwe życie” stanowiło jednak tylko preludium środowego wieczoru, bowiem zaraz po nim, na deskach przemyskiego Zamku rozpoczął się poetycko-muzyczny spektakl „Stan miłosny… przerywany” w wykonaniu artystów Teatru Starego w Krakowie oraz Piwnicy pod Baranami. Publiczność miała okazję wysłuchać wycinków bogatej twórczości Józefa Barana – pochodzącego z Borzęcina poety, autora setek wierszy, należącego nie tylko do uznawanych, ale również chętnie czytanych ludzi pióra. Tego wieczoru zabrzmiały również utwory skomponowane do jego słów przez wybitnego współczesnego kompozytora Andrzeja Zaryckiego.

 

 

Imprezę poprowadziła Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Zamek Renata Nowakowska - od lat główny organizator, opiekun i dobry duch Festiwalu. Z pewnością miłym akcentem, a przede wszystkim docenieniem Jej starań i troski o najwyższy poziom kulturalnych uniesień w naszym mieście były słowa uznania i wdzięczności, wypowiedziane do Dyrektor Renaty Nowakowskiej przez Wiceprezydenta Miasta Przemyśla Bogusława Świeżego.

 

Ogrody Poetów (13).jpeg

 

Dziś (24 bm.) i jutro (25 bm.) kolejne z wachlarza spotkań, występów i niezapomnianych przeżyć. W programie m.in. spektakl „Poezja i muzyka” w wyk. Dominiki Ostałowskiej (słowo) i Leszka Żądło (saksofon), Noc Poetów oraz spektakl poetycko-muzyczny „Nie wyobrażam sobie miły” w wykonaniu przemyskiego zespołu Szarotki. Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w tym niezwykłym przedsięwzięciu.

 

 

plakat_Ogrod_2020_2_1600_x_1200.jpeg

zdjęcia: Tomasz Beliński

tekst: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 24-09-2020 09:01
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 24-09-2020 09:43