7 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Odliczamy godziny do rozpoczęcia 20. edycji Przemyskiego Festiwalu Poezji „Ogrody Poetów” [FILM]

Dziś (22 bm.) początek astronomicznej jesieni. W naszym mieście zawsze zwiastuje on rozpoczęcie jednego z najromantyczniejszych wydarzeń w roku. Przemyski Festiwal Poezji „Ogrody Poetów” – bo przecież o nim mowa – od dwudziestu lat przyciąga do nadsańskiego grodu wielkich świata kultury i sztuki, znanych i uwielbianych oraz wszystkich, którzy – tak po prostu – kochają zatopić się w poezji…

 

Tegoroczna jubileuszowa edycja imprezy, z pewnością po raz kolejny będzie miłym zaskoczeniem dla wszystkich wiernych fanów Festiwalu. I tym razem nie zabraknie wysublimowanych niespodzianek, ale – jak przystało na dwudzieste urodziny – będą one wyjątkowe i, być może, wspominane przez co najmniej kolejnych 20 lat…

 

 

Poniżej przedstawiamy szczegółowe zapowiedzi festiwalowych wydarzeń i… serdecznie zapraszamy do udziału!

 

XX Przemyski Festiwal Poezji "Ogrody Poetów"

23, 24 oraz 25 września 2020 r. 

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu

 

 

Zapraszamy!

≈ ♦ ≈

 

23 09 2020 stan miłosny przerywany bannerek w ramach festiwalu poezji..jpeg

 

23 września 2020 r. godz. 19.00 – PRZEMYSKI FESTIWAL POEZJI spektakl poetycko-muzyczny „Stan miłosny… przerywany”

Sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego

Wstęp za bezpłatnymi wejściówkami, które można odbierać w siedzibie PCKiN ZAMEK, Al. XXV Polskiej Drużyny Strzeleckiej 1, tel. 16 678 50 61 w. 23 oraz w Sklepie „MUSICLAND” ul. Serbańska 13, tel. 16 675 01 82. Liczba miejsc ograniczona.

 

W związku z trwającą pandemią, spektakl można oglądać wyłącznie z zachowaniem odpowiednich zaleceń sanitarnych, wynikających z obowiązujących przepisów ujętych w regulaminie i szczególnych zasad  obowiązujących w okresie zagrożenia COVID 19. Goście zobowiązani są przede wszystkim do noszenia maseczek ochronnych, dezynfekcji rąk oraz zachowania odpowiedniego dystansu w stosunku do drugiej osoby.

 

UROCZYSTA INAUGURACJA FESTIWALU


Józef Baran, „STAN MIŁOSNY... PRZERYWANY” ponad 400 stronicowy, wieloletni zapiśnik złożony m.in. z dziennikowych refleksji o czasach współczesnych i staroczesnych, poezji, prozie i muzyce, miniatur prozatorskich ujętych w sylwiczną formę dziennika, reportaży z podróży, anegdot o sławnych i mniej sławnych poetach i artystach (Transtroemer, prof. Sandauer, Kantor, Trela, Ziemianin i inni), pomysłów na wiersze i piosenki, obserwacji szpitalnych, komentarzy politycznych i eschatologicznych, wyznań osobistych, prowokacji intelektualnych, listów, m.in. od Anny Kamieńskiej, Erny Rosenstein, Anny Dymnej, Sławomira Mrożka, Beaty Paluch, Bogdana Madeja...wspomnień i notatek ze snów i jawy, i tego wszystkiego, co dotyczy „stanu miłosnego... przerywanego”, czyli życia, miłości i śmierci.

W spektaklu wycinki bogatej twórczości Józefa Barana. Zabrzmią również utwory skomponowane do jego słów przez wybitnego współczesnego kompozytora Andrzeja Zaryckiego.

Teksty piosenek Józef Baran

Muzyka Andrzej Zarycki

Wystąpią artyści Teatru Starego w Krakowie i Piwnicy Pod Baranami:

Beata Paluch - aktorka (recytacja i śpiew),

Józef Baran – poeta,

Walentyn Dubrowskij - pianista i aranżer,

Michał Półtorak – skrzypek.

 

Beata Paluch.jpeg

 

Beata Paluch absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Od 1984 roku niezmiennie pozostaje w składzie zespołu Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Jest aktorką wielu odcieni, od subtelnego liryzmu po drapieżność, obdarzoną wdziękiem i naturalną vis comica, o pięknym głosie i delikatnej niebanalnej urodzie. Współpracowała m.in. z Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Tadeuszem Bradeckim, Rudolfem Ziołą, Markiem Fiedorem. Na scenie konsekwentnie prezentuje swój niebywały kunszt wokalny i mistrzowską dyscyplinę formy.

 

 

Walentyn Dubrowskij.jpeg

Walentyn Dubrowskij – multiinstrumentalista (fortepian, akordeon, melodyka, gitara, bas), akompaniator, aranżer. Ukończył Wydział Muzykologii Państwowego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. Od 1993 roku mieszka w Krakowie, gdzie pracuje z wieloma artystami i zespołami artystycznymi.

 

Michał Półtorak.jpeg

Michał Półtorak – polski skrzypek występujący m.in. w zespole Grzegorza Turnaua, członek grupy Anawa od 1976 roku i jej kierownik muzyczny od roku 1980, występujący i nagrywający z Markiem Grechutą. Od wielu lat gra na skrzypcach (a także na mandolinie) w Piwnicy pod Baranami, gdzie grają także jego dzieci – Maciej i Agata Półtorakowie.

 

Józef Baran.jpeg

Józef Baran, poeta, pochodzący z Borzęcina, autor setek wierszy, którego niewątpliwy talent odkrył Artur Sandauer, dziennikarz, reporter, autor około trzydziestu książek. Należy nie tylko do uznawanych, ale również chętnie czytanych ludzi pióra, a jego wiersze trafiły do gimnazjalnych i licealnych podręczników. W swoich dziennikach określa siebie jako „dziecię borzęckich pól i lasów”. Wydał m.in. powieść epistolarną „Scenopis odwieczności", gdzie umieścił swoją bogatą korespondencję ze Sławomirem Mrożkiem. Tomiki wierszy Józefa Barana ukazały się w przekładach w Rosji i w USA. Pojedyncze wiersze zostały przełożone na prawie wszystkie języki słowiańskie, na angielski, niemiecki, galijski, hebrajski, hiszpański, szwedzki, arabski, węgierski. Swój zawód Józef Baran traktuje jak powołanie. Pisze, aby podzielić się z czytelnikami swymi emocjami. Inspiruje go życie, które rodzi się na naszych oczach. Wierzy w natchnienie poetyckie. Wtedy coś bardzo mocno odczuwa. Te Emocje stara się szybko przelać na papier, a niekiedy nosi Je w sobie nieco dłużej. Po czasie dają o sobie znać i tak powstaje wiersz. Po 2000 roku odbył wiele podróży po różnych kontynentach: był dwukrotnie w Stanach Zjednoczonych, a także w Australii ,Afryce, Azji i opisał swoje podróże, m.in. w dziennikach „Koncert dla nosorożca", w „Przystanku Marzenie", a także w wielu wierszach publikowanych w różnych tomikach. Ukazał się też polsko hiszpański Tom poezji w wydawnictwie Trea w Asturii (Hiszpania). Z ważniejszych filmów o jego twórczości warto wymienić 45minutowewidowisko telewizyjne: „Sztuka –Wieczność – Dom", autorstwa Piotra Słowikowskiego, z udziałem Anny Dymnej i Jerzego Treli, emitowane w II program TVP (1999).

 

 

 

24 września 2020 r. godz. 18.00 i 20.00 – XX PRZEMYSKI FESTIWAL POEZJI spektakl „Poezja i muzyka” w wyk. Dominiki Ostałowskiej (słowo) i Leszka Żądło (saksofon)

Sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego godz. 18.00
Rynek przemyski – Schody Rycerskie godz. 20.00
Wstęp wolny

 

24 09 2020 g 18.00.jpeg

 

Znani artyści scen polskich Dominika Ostałowska i Leszek Żądło wystąpią dwukrotnie w programie artystycznym „Poezja i muzyka” uświetniając tym samym tegoroczną edycję Przemyskiego Festiwalu Poezji. Wiersze Bolesława Leśmiana w interpretacji Dominiki Ostałowskiej, oprawione płynącą z saksofonu Leszka Żądło muzyką zaprezentowane zostaną podczas sesji poetyckiej „Czytanie Leśmiana i Czechowa” (godz.18.00) i podczas „Nocy Poetów” (godz. 20.00).

 

 

 

24 września 2020 r. godz. 20.00 – PRZEMYSKI FESTIWAL POEZJI – NOC POETÓW

Rynek przemyski – Schody Rycerskie
Wstęp wolny

 

NOC POETÓW to kwintesencja Przemyskiego Festiwalu Poezji. Swoje wiersze przed publicznością prezentują zaproszeni twórcy. Podczas tego magicznego wieczoru literacki nastrój rozlewa się po bruku tej starej, pięknej części naszego miasta. Nieporównywalna z niczym atmosfera przeszywa wszystkich, którzy znajdą się na przemyskim rynku.

 

25 09 2020 Noc poetów bannerek duzy.jpegW tym roku o godzinie 20.00 na schodach w Rynku czytać swoje utwory będą: Julia Fedorczuk, Urszula Zajączkowska, Bożena Umińska-Keff, Bogdan Baran, Józef Baran, Jerzy Janusz Fąfara, Tomasz Jastrun, Kamil Sipowicz, Adam Wiedemann, Adam Zagajewski, Adam Ziemianin.

Dodatkowo, w zastępstwie, wiersze Józefa Kurylaka czytać będzie Magdalena Skubisz, a wiersze Krzysztofa Karaska czytać będzie Elżbieta Szymańska. 

Dla przemyskiej publiczności wystąpią również w programie artystycznym „Poezja i muzyka” Dominika Ostałowska (słowo) i Leszek Żądło (saksofon). Artyści zinterpretują wiersze Bolesława Leśmiana.

 

24 09 2020 NOC POETÓW collage.jpeg

NOC POETÓW na Schodach Rycerskich w Przemyślu w latach 2006-2007

 

25 września 2020 r. godz. 18.00 – PRZEMYSKI FESTIWAL POEZJI spektakl poetycko-muzyczny „Nie wyobrażam sobie miły”

Sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego

 

Wstęp za bezpłatnymi wejściówkami, które można odbierać w siedzibie PCKiN ZAMEK, Al. XXV Polskiej Drużyny Strzeleckiej 1, tel. 16 678 50 61 w. 23 oraz w Sklepie „MUSICLAND” ul. Serbańska 13, tel. 16 675 01 82. Liczba miejsc ograniczona.

 

4duzy.jpeg

 

W związku z trwającą pandemią, spektakl można oglądać wyłącznie z zachowaniem odpowiednich zaleceń sanitarnych, wynikających z obowiązujących przepisów ujętych w regulaminie i szczególnych zasad  obowiązujących w okresie zagrożenia COVID 19. Goście zobowiązani są przede wszystkim do noszenia maseczek ochronnych, dezynfekcji rąk oraz zachowania odpowiedniego dystansu w stosunku do drugiej osoby.

 

25 09 2020 plakatt.jpeg

 

Jako zespół szukamy w muzyce własnych emocji, i tych które już znamy i tych które chcemy wreszcie odkryć, oczekujemy od tekstów pomocy wtedy kiedy słowa bliskich nie potrafią nam pomoc. Tak właśnie działa na nas zespół Maanam, a przede wszystkim pani Kora Olga Jackowska. Niewątpliwa legenda polskiej muzyki, a przede wszystkim niesamowicie inspirująca postać z wachlarzem wspomnień, dojrzała i silna kobieta, która przy każdej wypowiedzi potrafiła wykazać się klasą, wiedzą oraz temperamentem. Na koncert, spośród twórczości zespołu Maanam wybraliśmy te utwory, w których każdy z nas widzi, a może chciałby widzieć siebie. Te którymi chcemy przekazać słowami pani Kory własne emocje. Czujemy się zaszczyceni możliwością sięgnięcia po repertuar tak ważnej dla nas artystki jak Olga Jackowska i zespół Maanam.

Elżbieta Bernatek
Instruktor artystyczny
Klubu 5 batalionu strzelców podhalańskich
w Przemyślu

 

 

♦ Więcej informacji TUTAJ albo na stronie Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Zamek.

plakat_Ogrod_2020_2_1600_x_1200.jpeg
Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 22-09-2020 10:55
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 22-09-2020 11:00