19 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Henryk Jaskuła nominowany do Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców w Krakowie

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców powstała w 2017 roku przy ulicy Lema w Krakowie dzięki społecznej inicjatywie grupy pasjonatów. Podczas kolejnych edycji odsłonięto 42 tablice z biogramami zasłużonych dla poznawania i odkrywania świata wielkich Polaków. W tym roku do kontynuowania rozbudowy Alei włączył się The Explorers Club - Oddział Polska.

 

 

Kapituła Alei Podróżników spośród nadesłanych zgłoszeń wybrała osoby Nominowane na rok 2020. Obok zmarłego 14 maja br. wielkiego przemyślanina Henryka Jaskuły - pierwszego Polaka, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię, nominowani zostali:

Prof. Andrzej Paulo wraz z Zespołem Naukowym „COLCA”, Kapitan Andrzej Piotrowski – żeglarz, działacz polonijny, Andrzej Piętowski – kajakarz, podróżnik i eksplorator oraz Leon Mroczkiewicz i Tadeusz Perkitny – przedwojenna wyprawa dookoła świata.

 

Tegoroczne odsłonięcie tablic Nominowanych zostanie połączone z Ceremonią wręczenia Nagrody im. Benedykta Polaka, organizowaną przez The Explorers Club – Oddział Polska. Uroczystości odbędą się w sobotę, 10 października. Odsłonięcie tablic w Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców przy ulicy Lema nastąpi o godzinie 10.00. Zaś wręczenie nagród w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego zaplanowane jest na godzinę 16.00.

 

alejapodróżników.pl.jpeg

 

To wspaniała wiadomość. Zwłaszcza, że owa zaszczytna nominacja przypadła w trwającym właśnie Roku Kapitana Henryka Jaskuły. Żeglarz był absolutnie nietuzinkową postacią… Przeszło 40 lat temu, 12 czerwca 1979 roku wyruszył w wymarzony, samotny rejs. Jego podróż trwała 344 dni, a trasa, której początek stanowił port w Gdyni, wiodła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, na południe od Australii oraz Nowej Zelandii i wokół Przylądka Horn. We wtorek, 20 maja 1980 roku Kapitan kapitanów przybił do Gdyni, gdzie czekały na Niego tysiące witających go rodaków. Schodząc na ląd przywitał zebranych słowami - Polsko kochana, Twój syn powrócił!. Jednak wiwaty na cześć Kapitana nie wybrzmiewały tylko w nadbałtyckim porcie. Równie donośne okrzyki zachwytu powitały Go w Jego rodzinnym mieście. Powrót Henryka Jaskuły był prawdziwym świętem dla Przemyśla i całego województwa.

Kapitan Jaskuła podczas rejsu czynił notatki, których pokłosiem stała się 340-stronicowa książka „Non Stop dookoła świata”. Wydana dwa lata po jego powrocie, w nakładzie 40 tysięcy egzemplarzy sprzedała się „na pniu”. Wszyscy chcieli poznać historię niesamowitej przygodny Kapitana Żeglugi Wielkiej.

Już dwa dni po powrocie z samotnego rejsu odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za rozsławienie dobrego imienia polskiego żeglarstwa i polskich stoczni w świecie. Był członkiem Bractwa Kaphornowców z legitymacją nr 3 oraz honorowym członkiem Joseph Conrad Club w Chicago z legitymacją nr 1. Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 24 kwietnia 2008 roku Panu Kapitanowi Henrykowi Jaskule nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla. 18 lutego 2013 roku został nagrodzony Super Kolosem za całokształt dokonań żeglarskich, a 11 lutego ubiegłego roku kapituła konkursu-plebiscytu organizowanego przez lokalny tygodnik Życie Podkarpackie, ogłosiła Go „Sportowcem Stulecia”. Zaledwie pięć lat temu, 20 maja 2015 roku w samym sercu naszego miasta, przemyscy żeglarze i miłośnicy żeglarstwa wmurowali w bruk Przemyskiego Rynku tablicę upamiętniającą samotny rejs i Kapitana Jaskułę.

 

Żałujemy, że Kapitan nie jest już z nami. Że nie możemy wspólnie z nim świętować tak miłego, ale i w pełni zasłużonego wyróżnienia. Cieszymy się jednak, że dzięki taki inicjatywom, jaką jest między innymi Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców w Krakowie, pamięć o Henryku Jaskule i jego wyczynie nie zaginie…

 

Jaskulacukrownia.jpeg

tekst: Agata Czereba

zdjęcia: alejapodróżników.pl, wikipedia.org

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 16-09-2020 11:45
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 16-09-2020 11:46