Centrum światów jest tutaj - wydarzenie, którego nie możesz przegapić!
Centrum światów jest tutaj to interdyscyplinarny projekt w przestrzeni miejskiej Przemyśla, odnoszący się do przeszłości i teraźniejszości. W przeszłości Przemyśla ważna jest jego wielokulturowość (30% mieszkańców stanowili Żydzi, ok. 16% Ukraińcy), a mitologizowany okres galicyjskiej świetności przypada na przełom XIX i XX wieku. Na przeszłości skupiała się pierwsza część projektu w grudniu grudzień 2019, wrześniowa część projektu jest poświęcona teraźniejszości, miejscom opuszczonym i próbom ich wypełnienia.
Zaproszeni do udziału w projekcie artyści i artystki podejmują się odpowiedzi na przedstawione zagadnienie swoją sztuką próbując wypełnić opuszczone lokale w centrum Przemyśla. Instalacje, fotografie, prace wideo i projekty wirtualne stanowić będą artystyczną część projektu zwieńczoną spektaklem Ludomira Franczaka. W części teoretyczne odbędą się wystąpienia teoretyków literatury historyków i urbanistów. W niedzielny wieczór odbędzie się koncert Sviatyj.
Zapraszamy.
PROGRAM WYDARZENIA
♦ 12 września (sobota)
18:00 otwarcie wystawy i oprowadzanie kuratorskie (początek Rynek 26)
20:00 “Atlas dźwięków / Dzwony” spektakl Ludomira Franczaka (Dom Ukraiński)
♦ 13 września (niedziela)
11:00 TPN:
dr hab. Andrzej Juszczyk “Ostatni ludzie w pustych miastach. Fikcyjne i realne miejsca postapokalipsy”
dr Olga Solarz "Cmentarz miejsce (nie)pamięci. O działaniach Stowarzyszenia Magurycz"
dr Katarzyna Trzeciak "Wskrzeszanie utopii na peryferiach: o mieście idealnym, krytycznej wyobraźni i możliwej przyszłości"
dr hab. prof UJ Tomasz Pudłocki “Czas upadku i pogardy - Przemyśl w latach 1939-1951”
15:30 Rynek 26
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej trzem wybitnym przemyślankom: Helenie Deutsch, Olenie Kulczyckiej i Wincencie Tarnawskiej
16:00 Dom Ukraiński
Rozmowa Edwina Bendyka i Aleksandry Litorowicz “O pustkach w mieście i ich wypełnianiu”
19:00 Dom Ukraiński
koncert Sviatyj
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Z powodu pandemii ilość miejsc ograniczona.
Przemyśl, 12-13 września 2020 r.
Artyści: Andrij Fil, Magdalena Franczak i Azar Pajuhandeh, Ludomir Franczak, Mikołaj Garlak, Marek Horwat, Lila Kalinowska, Edyta Kurc, Patryk Krygowski, Łukasz Kuśnierz, Karolina Niwelińska, Marcin Polak, Ondrej Revický, Jadwiga Sawicka oraz studentki Instytutu Sztuk Pięknych UR: Daria Bartman i Grupa Projektowa.
Kuratorkami są Jadwiga Sawicka i Lila Kalinowska.
Prelekcje (TPN Przemyśl): Andrzej Juszczyk (UJ), Tomasz Pudłocki (UJ, TPN), Olga Solarz (PWSW), Katarzyna Trzeciak (UJ). Debata (Dom Ukraiński): Edwin Bendyk i Aleksandra Litorowicz.
Oprawa graficzna: Dariusz Turkiewicz.