15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Już wkrótce Narodowe Czytanie - tym razem w zupełnie innej (choć nie mniej ciekawej) formule [WIDEO]

W imieniu Centrum Kulturalnego w Przemyślu serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Lekturą dziewiątej odsłony ogólnopolskiej akcji jest dramat autorstwa Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Wzorem lat ubiegłych wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej.  

 

 

Zbliżające się wielkimi krokami Narodowe Czytanie 2020 z oczywistych względów wyglądać będzie nieco inaczej niż dotychczas. Trwająca sytuacja epidemiczna sprawiła, iż Centrum Kulturalne w Przemyślu postanowiło włączyć się w tegoroczną akcję w formie... zdalnej. Organizatorzy zaprosili do udziału w wydarzeniu pracowników CK oraz aktorów przemyskiego Teatru S.A.N. Co z tego wyszło...? Zobaczcie sami!

 

 

Tegoroczny finał Narodowego Czytania odbędzie się w sobotę, 5 września. Tego dnia zapraszamy Państwa na stronę internetową Centrum Kulturalnego w Przemyślu, na której dostępne będzie przygotowane specjalnie na tę okazję słuchowisko.

 

 

 

 

Zapraszamy! A tymczasem... wszystkich zainteresowanych  treścią Balladyny, odsyłamy TUTAJ.

 

Balladyna 1 (1).jpeg

 

Z okazji zbliżającego się Narodowego Czytania, prezydent Andrzej Duda wydał specjalne oświadczenie, w którym pisze:

"Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy" – napisał prezydent Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury "Balladyny" według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji" – dodał w liście prezydent.

Jak przypomina Kancelaria Prezydenta, "Balladyna" to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. "Potop" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.

 

 

 

Prace nad słuchowiskiem trwają...

 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z nagrania słuchowiska na scenie CK
oraz  nagrania zapowiedzi w Arboretum w Bolestraszycach (fot. archiwum CK)

 

 

Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 03-09-2020 11:54
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 03-09-2020 12:04