20 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Lepsze jutro" – pieniądze dla DPS z Podkarpacia

Marszałek Władysław Ortyl oraz członek zarządu Stanisław Kruczek w siedzibie urzędu marszałkowskiego 2 września złożyli podpisy pod umowami na realizację projektów grantowych, których celem jest przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się COVID-19 w Domach Pomocy Społecznej w regionie. Pod umową o przekazaniu pieniędzy dla Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Przemyślu podpis złożył Zastępca Prezydenta Miasta Bogusław Świeży odbierając jednocześnie jeden z symbolicznych czeków.

- Chcemy zapewnić mieszkańcom DPS jeszcze większe bezpieczeństwo, stąd nasza pomoc, by zapewnić lepsze jutro najbardziej potrzebującym – powiedział marszałek Władysław Ortyl  podpisując  umowy na granty dla podkarpackich domów opieki. Jest to możliwe dzięki realizacji projektu „Lepsze jutro” realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

- W dalszym ciągu mamy problemy związane z sytuacją związaną z COVID 19. Dlatego cieszymy się mogąc tak znaczące środki, a chodzi o 24 mln złotych, przeznaczyć na potrzebę zabezpieczenia mieszkańców DPS z regionu. Dziś podpisujemy umowy na ponad 3,2 mln złotych. Te pieniądze kierujemy tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Cieszymy się, że na Podkarpaciu nie ma tak  trudnych sytuacji, jak w domach pomocy w innych województwach. Świadczy to o wielkim profesjonalizmie i zaangażowaniu pracowników, dyrekcji, o znakomitym przestrzeganiu reżimów epidemiologicznych, a także o tym, że organy prowadzące kierują tam potrzebne środki, aby zaspokajać potrzeby – mówił w czasie uroczystości marszałek Władysław Ortyl – Cieszymy się, że ze środków europejskich możemy przeznaczyć pieniądze na opiekę nad tymi, którzy najbardziej jej potrzebują – dodał marszałek.   

A88A0663.jpeg

Dzięki środkom przekazanym przez Województwo Podkarpackie 51 Domów Pomocy Społecznej w regionie otrzyma granty (środki finansowe) na zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa epidemicznego swych pensjonariuszy oraz kadry.

Na początek umowy zostały podpisane z pierwszymi 7 DPS-ami, w tym z Miejskim Domem Pomocy Społecznej w Przemyślu będącym jednostką  organizacyjną Miasta Przemyśla. Łączna kwota wsparcia dla tych placówek to 3 259 337,00 zł. Zaplanowana kwota wsparcia dla DPS-ów z terenu województwa wynosi prawie 24 mln złotych.

A88A0774.jpeg

A88A0776.jpeg

Środki, które w ramach grantu otrzymują placówki zostaną przeznaczone m.in. na zatrudnienie dodatkowej kadry pracującej na rzecz mieszkańców DPS oraz dodatkowe wynagrodzenie dla pracowników już zatrudnionych, bezpośrednio pracujących z pensjonariuszami DPS. Będą one wykorzystane także na zakup środków ochrony indywidualnej (m.in. rękawic jednorazowych, maseczek  i gogli ochronnych, przyłbic, kombinezonów, fartuchów, płynów do dezynfekcji, ochraniaczy na obuwie, termometrów bezdotykowych, itp.) oraz zakup sprzętu i wyposażenia związanego z walką z COVID-19 (m.in. ozonatorów, dekontaminatorów, lamp bakteriobójczych, mat dezynfekcyjnych, łóżek, parawanów medycznych, koncentratorów tlenu, ssaków elektrycznych, itp).

W imieniu organów zarządzających i dyrekcji placówek podziękowania przekazał ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Diecezji Przemyskiej.

- Bardzo dziękuje za to szczególne docenienie naszych placówek. Od samego początku, kiedy pojawiła się pandemia nasi pracownicy wykonywali ważną, niezwykle odpowiedzialną, gigantyczną pracą, aby zapewnić bezpieczeństwo od strony medycznej, co przyniosła rezultaty. Ale nade wszystko dawali psychiczne wsparcie naszym podopiecznym, którzy słuchają w mediach co dzieje się w Polsce i na świecie, czują ze tu gdzie są mają zapewnioną najlepszą opiekę. A na tą opiekę potrzeba środków, sprzętu, środków do dezynfekcji – zaznaczył ks. Janiec – Dlatego panie marszałku, w imieniu naszym i naszych podopiecznych wyrażam głęboką wdzięczność.

A88A0707.jpeg

Poszczególne dyrekcje placówek będą mogły spożytkować otrzymane środki także na zakup sprzętu do wyposażenia i obsługi izolatek (m.in. stojaków na kroplówki, pościeli jednorazowej, naczyń higienicznych, itp.) oraz zakup i przeprowadzenie testów na COVID-19.

źródło: podkarpackie.pl

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 02-09-2020 15:39
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 02-09-2020 18:03