6 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Hołd dla żołnierzy września

Prezydent Miasta Przemyśla oraz Dowództwo Garnizonu Przemyśla byli organizatorami uroczystości związanych z 81. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Tradycyjnie główna część  uroczystości odbyła się na przemyskim Cmentarzu Wojskowym przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a wzięli w niej udział w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych: kombatanci, Poseł na Sejm RP Marek Rząsa oraz przedstawiciele innych przemyskich parlamentarzystów, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotra Pilch, Prezydent Miasta Wojciech Bakun wraz z Zastępcą Bogusławem Świeżym, Wicestarosta Przemyski Marek Kudła, przemyscy radni, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze z Hufca Ziemi Przemyskiej.

Uroczystości na Cmentarzu poprzedziła Msza święta w kościele oo. Karmelitów w intencji poległych w czasie II wojny światowej. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza modlitwę za poległych poprowadził ks. prałat Stanisław Czenczek.

1_września_3.jpeg

- Kampania wrześniowa była początkiem długiej sześcioletniej wojny, okupacji kraju i zbrodni, które zakończyły życie społeczno – polityczne w Polsce, w takim kształcie, w jakim funkcjonowało w II Rzeczypospolitej. Pamiętajmy stojąc dzisiaj przed Grobem Nieznanego Żołnierza, że niezapowiedziany atak wojsk hitlerowskich Niemiec przerwał lub zmienił życie wielu młodych ludzi, którzy tak jak my mieli swoje plany i ambicje. - powiedział Prezydent Wojciech Bakun oddając hołd ofiarom września. Z wystąpieniami do zgromadzonych zwrócili się także Poseł na Sejm Marek Rząsa oraz Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch.

1_września_16.jpeg

Po apelu poległych i salwach honorowych, delegacje złożyły kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza, a także innych mogiłach na Cmentarzu Wojskowym: Grobie Katyńskim, Kwaterze Żołnierzy Armii Krajowej, Kwaterze Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego oraz Kwaterze Żołnierzy Poległych w Wojnie Obronnej 1939.

 

 

1_września_23.jpeg

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 02-09-2020 14:47
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 02-09-2020 14:46