9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

25 Rocznica protestu robotników na Kamiennym Moście w Przemyślu

W sobotę 25 sierpnia br. na Kamiennym Moście w Przemyślu odbyła się uroczystość z okazji 25 rocznicy protestu robotników na Kamiennym Moście w Przemyślu oraz 25-lecie spotkań krasiczyńskich. W imieniu władz samorządowych Miasta Przemyśla udział wziął Wiesław Jurkiewicz Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla, Henryka Kaszycka-Paniw Sekretarz Miasta oraz Adam Łoziński Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu. Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla do uczestników uroczystości wystosował list w którym czytamy: 

„Miejsce dzisiejszej uroczystości nie jest przypadkowe. Bowiem 25 lat temu właśnie tu, na Kamiennym Moście pod ówczesną siedzibą NSZZ „Solidarność” - przeciwko łamaniu praw obywatelskich protestowali robotnicy przemyskich zakładów pracy. Te dramatyczne wydarzenia okresu stanu wojennego na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Stojąc tu wspominamy tych wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę. Kraj, w którym szanowane są podstawowe wartości i prawa człowieka.” 

Po zakończeniu uroczystości przemaszerowano przy akompaniamencie orkiestry dętej Towarzystwa Muzycznego w Lubaczowie do przemyskiej Bazyliki Archikatedralnej, gdzie została odprawiona Msza Święta. Dalszy ciąg uroczystości odbywał się na estradzie na wzgórzu Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu Występ artystyczny w wykonaniu Grupy Wokalno-Instrumentalnej „KORALIK” Solistów Zespołu „ŚLĄSK” oraz kabaretu OTTO został przyjęty gromkimi brawami.
Drugi dzień uroczystości rozpoczął koncert z udziałem tenora Rafała Bartmińskiego, Żanety Bożałek – sopran oraz Janiny Anny Pawluk - akompaniament. Koncert odbył się w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu. O godzinie 19.00 na Zamku Kazimierzowskim rozpoczęło się spotkanie wspomnieniowe spotkań krasiczyńskich będące ostatnim punktem dwudniowych uroczystości. Organizatorem uroczystości był Zarząd Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”.

JPGCeremonia odsłonięcia tablicy (212,12KB)

JPGSkładanie wiązanek okolicznościowych pod tablicą (244,87KB)

JPGBiskup Adam Szal - dokonał poświęcenia tablicy (217,29KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 26-08-2007 11:52
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:38