8 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

"Prawa do zrzeszania się nikomu się nie nadaje, bo jest ono prawem człowieka jako osoby społecznej."

Słowa Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego były mottem przyświecającym obchodom 40. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność", które odbywały się w Przemyślu. Na zaproszenie Przewodniczącego Zarządu Regionu Ziemia Przemyska Szymona Wawrzyszko wzięli w nim udział władz państwowych i samorządowych, m.in. Posłanka na Sejm RP i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  oraz pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Anna Schmidt - Rodziewicz, Poseł na Sejm Marek Kuchciński, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Prezydent Miasta Wojciech Bakun z Zastępcą Prezydenta Bogusławem Świeżym, Przewodniczący Rady Miejskiej Maciej Kamiński, Barbara Kiełt Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie.

Obchody rozpoczęła Msza Święta w Archikatedrze Przemyskiej, skąd uczestnicy przeszli pod obelisk upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Stąd z towarzyszeniem pocztów sztandarowych NSZZ "Solidarność" wyruszono pod pomnik papieża Świętego Jana Pawła II. W tych dwóch miejscach, jak również przy tablicy znajdującej się przy Kamiennym Moście, gdzie mieściła się pierwsza siedziba NSZZ "Solidarność" w naszym mieście, delegacje złożyły kwiaty.

Dalsza cześć uroczystości przeniosła się do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, gdzie goście mogli zobaczyć wystawę związaną z Jubileuszem Związku, a także wysłuchać wykładu Artura Brożyniaka (Oddział IPN w Rzeszowie) połączonego z prezentacją multimedialną poświęconego przemyskiej "Solidarności" w latach 1980-1981. Z okazji 40.rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" powstały pamiątkowe medale z wizerunkiem Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W gronie osób, które go otrzymały znalazł się Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun.

solidarność_1.jpeg

 

 

solidarność_wstęp.jpeg

Składając gratulacje członkom przemyskiej "Solidarności", Prezydent Wojciech Bakun Powiedział m.in. - Po 40 latach od czasu kiedy hasło „Solidarność” stało się symbolem wolności i walki o godność ludzi pracy, a tak naprawdę po prostu wszystkich Polaków, każdy z nas tutaj obecnych nie ma wątpliwości, że dzieło zapoczątkowane w 1980 roku nie tylko trwa, ale nadal się rozwija i owocuje. Słysząc „Solidarność” myślimy „nadzieja”, „wolność” i utożsamiamy ten wyraz z większymi i mniejszymi, ale bliskimi sercu sprawami każdego człowieka.

tekst: Witold Wołczyk

zdjęcia: Maciej Szeremeta

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 24-08-2020 14:11
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 24-08-2020 14:29