13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wspólnie zapalą płomień braterstwa

W przeddzień  100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, 14 sierpnia o godzinie 18.00, jednocześnie w kilkudziesięciu miejscach w Polsce i Ukrainie, Polacy i Ukraińcy wspólnie zapalą znicze na grobach ukraińskich żołnierzy, którzy sto lat temu ramię w ramię z Polakami walczyli przeciwko bolszewikom. Kiedy w sierpniu 1920 roku pod Warszawą, Zamościem i Lwowem ważyły się losy Polski i całej Europy, Ukraina była jedynym państwem, które postawiło całe swoje wojsko do wspólnej walki przeciwko Armii Czerwonej.

W Przemyślu, podobnie jak w ponad 30 innych miejscach w Polsce, uczestnicy akcji spotykają się na Ukraińskim Cmentarzu Wojennym na Pikulicach przy ul. Kasztanowej (piątek 14 sierpnia o godz. 18:00)

Celem akcji „Płomień Braterstwa” jest upamiętnienie sojuszników Polski w tamtej wojnie oraz uświadomienie Polakom i Ukraińcom, że były w naszej historii epizody, które mogą nas łączyć i inspirować do współpracy oraz do wzajemnego szacunku. Organizatorami akcji w Polsce i Ukrainie są Związek Harcerstwa Polskiego oraz Ukraińska Organizacja Skautowa PŁAST. W Przemyślu partnerem jest Związek Ukraińców w Polsce.

W związku z epidemią uczestnicy uroczystości będą poproszeni o zasłonienie ust i nosa.

płomień_braterstwa.jpeg

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 12-08-2020 13:41