12 °C
 • PL
 • EN
 • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Granty dla firm, które ucierpiały podczas pandemii

Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna informuje, że od 12 sierpnia rusza nabór wniosków na wsparcie dla podmiotów z Podkarpacia, które ucierpiały w związku z pandemią Covid-19. Wnioski można składać do 30 września 2020 r. Granty będzie można wykorzystać na różnego rodzaju wydatki związane z prowadzeniem firmy. Środki na wsparcie pochodzą ze środków unijnych oraz z budżetu państwa. Z puli prawie 40 mln - prawie 12 mln jest przeznaczone na branżę turystyczną.

Wsparcie będzie udzielane mikro i małym przedsiębiorcom, a więc firmom zatrudniającym poniżej 50 pracowników, których roczny obrót lub roczna suma bilansowa nie przekracza 10 milionów euro. Pomoc skierowana będzie wyłącznie do firm z terenu województwa podkarpackiego, które prowadziły działalność gospodarczą w dniu 31 grudnia 2019 r. i znalazły się po tym dniu w sytuacji nagłego niedoboru lub braku płynności finansowej z powodu wystąpienia pandemii COVID-19.

O tym jak będzie wyglądał nabór wniosków, na co dokładnie mogą się starać przedsiębiorcy i jakie warunki muszą spełnić firmy poinformowali na konferencji prasowej: marszałek województwa Władysław Ortyl, Agnieszka Czuchra – dyrektor Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości oraz Mariusz Bednarz – prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która będzie realizować projekt.

- Chcemy przeznaczyć to wsparcie na środki obrotowe, czyli nie na inwestycje, nie na zakupy inwestycyjne, czy wynagrodzenia a na koszty bieżące, które w firmach bardzo często powodują problemy z płynnością. Dodatkowo jesteśmy jedynym województwem, które przeznacza te środki dla firm z samozatrudnieniem, dla mikro i małych firm. Myślę, że będzie to znacząca pomoc – mówił na konferencji marszałek Władysław Ortyl.

- Termin tej pomocy nie jest przypadkowy, został wybrany celowo w sierpniu, gdyż wiedzieliśmy, że w pierwszych miesiącach pandemii dla przedsiębiorców będzie duża pomoc z rządu, a potem te środki zaczną się kurczyć. I dlatego też zdecydowaliśmy się ogłosić ten konkurs jak najpóźniej,  gdy inne źródła finansowego wsparcia będą się wyczerpywać – dodała Agnieszka Czuchra, dyrektor Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości.

Przedsiębiorcy ubiegający się o granty muszą także spełnić inne kryteria, a chodzi w szczególności o niezaleganie na koniec grudnia 2019 roku lub na dzień udzielenia wsparcia z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne. Ponadto, przedsiębiorca chcący otrzymać pomoc, na dzień składania wniosku nadal musi prowadzić działalność gospodarczą, nie może znajdować się w stanie likwidacji, w trakcie postępowania upadłościowego albo postępowania restrukturyzacyjnego.

Nabór wniosków ruszy 12 sierpnia i będzie prowadzony za pomocą platformy gov.pl, z wykorzystaniem profilu zaufanego. Elementem obligatoryjnym będzie wysłanie pisma na skrzynkę podawczą RARR S.A. na platformie ePUAP wraz z załącznikiem w postaci wypełnionego wcześniej wniosku pobranego ze strony http://rarr.rzeszow.pl.

Przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać uzyskaną pomoc m.in. na takie potrzeby jak:

 • opłaty związane z prowadzeniem biura, zakładu, tj. czynsz za wynajem, opłaty licznikowe (prąd, gaz, woda, ogrzewanie),
 • usługi sprzątania i konserwacji powierzchni i pomieszczeń biurowych,
 • usługi ochrony i monitoringu,
 • usługi telekomunikacyjne, pocztowe,
 • zakup materiałów eksploatacyjnych do urządzeń biurowych i ich serwis,
 • zakup materiałów biurowych, artykułów sanitarnych (w tym ochrony osobistej wynikające z zaleceń Ministra Zdrowia) i chemii gospodarczej oraz artykułów spożywczych na potrzeby pracowników,
 • zakup ochronnej odzieży służbowej,
 • utrzymanie infrastruktury teleinformatycznej, usługi z zakresu: obsługi kancelaryjnej, księgowej, prawnej, doradztwa podatkowego, zarządzania flotą pojazdów służbowych, itd.,
 • zakup materiałów i płynów eksploatacyjnych oraz paliwa do pojazdów służbowych,
 • ubezpieczenia majątku i odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorcy,
 • wydatki związane z kosztami eksploatacji samochodu.

Środki dotacji nie będą mogły zostać przeznaczone na wydatki inwestycyjne oraz wynagrodzenia.

Więcej szczegółów na stronie: http://rarr.rzeszow.pl

źródło: www.podkarpackie.pl

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 11-08-2020 11:25