22 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

100. rocznica Bitwy Warszawskiej

Prezydent Miasta Przemyśla, Dowództwo Garnizonu Przemyśl oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zapraszają na obchody 100.rocznicy Bitwy Warszawskiej, najważniejszej bitwy wojny polsko - bolszewickiej. Główne uroczystości odbędą się 14 sierpnia na Cmentarzu Zasańskim, w tym i kolejnych dwóch dniach będą państwo mogli wziąć udział także w wydarzeniach towarzyszących.

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "cudu nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem. W Przemyślu setną rocznicę tych wydarzeń uczcimy 14 sierpnia o godzinie 16.00 na Cmentarzu Zasańskim w pobliżu kaplicy przy kwaterze żołnierzy polskich. Po odegraniu hymnu i modlitwie przewidziane są wystąpienia okolicznościowe i apel pamięci, po których oddana zostanie salwa honorowa, a delegacje złożą kwiaty.

W tym samym dniu (godzina 16.00) odbędzie się na trasie od Cmentarza Zasańskiego do Cmentarza Głównego bieg upamiętniający 100-lecie Bitwy Warszawskiej, w trakcie którego złożone zostaną kwiaty pod Pomnikiem Orląt Przemyskich. Organizatorami tego wydarzenia towarzyszącego są SRS Przemyśl, Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, IPA Region Przemyski, IPA Region Bieszczadzki, a partnerem biegu jest Orlen Upstream.

15 sierpnia 2020 r. godz. 9.00 na terenie Przemyskiej Biblioteki Publicznej (ul. Grodzka 8) odbędą się:

  • wykład dr. Adama Rafała Kaczyńskiego pt. "Wojna propagandowa w 1920 r.",
  • prezentacja polskich i sowieckich plakatów propagandowych,
  • zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży,
  • rozstrzygnięcie konkursu plastycznego: WOJSKO, WOJSKO MASZERUJE WOJSKO…
  • punkt poboru żołnierzy do wojska z 1920 (rekonstrukcja)
  • punkt sanitarny z okresu wojny polsko-bolszewickiej
  • pokaz sprzętu wojskowego 5 bsp

Organizatorami tej części wydarzeń towarzyszących są Urząd Miejski w  Przemyślu, PBP, X D.O.K., 5 bsp

Sierpniowe święto to także przypomnienie 100. rocznicy bitwy Orląt Przemyskich pod Zadwórzem.

16 sierpnia o godzinie 10.00 Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu zaprasza do udziału w Mszy św. w Archikatedrze Przemyskiej  pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Krzysztofa Chudzio  w intencji   poległych Obrońców Odrodzonej Rzeczypospolitej w Zadwórzu k/Lwowa.

"Polegli, Abyśmy Żyli Wolni"

Po mszy św. o godz. 11.30 nastąpi zbiórka rowerzystów pod Pomnikiem "Orląt Przemyskich" skąd wyruszy  Zadwórzański Rajd Rowerowy w Hołdzie Pamięci Bohaterów "Polskich Termopil". Do udziału w rajdzie rowerowym organizatorzy zapraszaają wszystkich chętnych cyklistów - patriotów, którzy swoim udziałem w  Rajdzie  chcieliby  oddać  hołd  "Orlętom Lwowskim" poległym  17 sierpnia 1920r.  w Bitwie po Zadwórzem z wojskami bolszewickimi. Zaproszenie jest skierowane szczególnie do młodzieży, rodziców z dziećmi i rowerzystów różnego rodzaju pojazdów rowerowych konstrukcji własnej  m.in. bicykli,  trójkołowce, czterokołowce.

Chętni są proszeni o wcześniejsze zgłoszenie udziału w Rajdzie na tel.  608- 611-549

W zbiórce i w Rajdzie uczestniczyć będą  motocykliści Rajdu Katyńskiego i  Stowarzyszenia Motocyklowego „Patria”. Uczestnicy rajdu przejadą  trasą rowerową od pomnika „Orląt Przemyskich”,  ul. Zadwórzańską  do skrzyżowania z Aleją Wolności  przy moście Brama Przemyska. W tym miejscu nastąpi start honorowy Rajdu. Przewidziano dwie trasy rajdu, dla młodszych i bardziej zaawansowanych  rowerzystów:

Trasa 1 - Mostem Brama Przemyska, Aleją Solidarności  do ronda Kresowian i  powrót  trasą rowerową drogi obwodowej, Aleją Solidarności, Wolności, ul. Władysława Andersa, ul. Monte Cassino, ul. Bolesława Chrobrego, Zadwórzańską, Aleją Solidarności, ul. Bystrzyckich ,Rondo Wołynia ,ul. Wilsona, dalej brzegiem rzeki San do dolnej stacji wyciągu narciarskiego, gdzie odbędzie się piknik dla uczestników rajdu i możliwość przejazdu wyciągiem narciarskim.   

Trasa ok. 12 km.

Trasa 2 - dłuższa trasa dla zaawansowanych cyklistów: będzie dodatkowo odcinek drogi  od Ronda Kresowian, ulicą Lwowską, Rondem  im. Prezydenta  Lecha Kaczyńskiego i dalej  Aleją Żołnierzy Wyklętych do Ronda Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka i  z powrotem. Łącznie trasa 1 + 2 = ok. 22km.  Dokładna trasa rajdu podana zostanie, w zależności od ilości rowerzystów na starcie  honorowym (przy skarpie – ul.Zadwórzańska i Al. Wolności  przy moście Brama Przemyska)   

bitwa_warszawska.jpeg

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 10-08-2020 13:45
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 11-08-2020 15:55