20 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„W setną rocznicę Cudu nad Wisłą” – zapraszamy na wirtualny spacer po wystawie Archiwum Państwowego w Przemyślu

W imieniu Archiwum Państwowego w Przemyślu serdecznie zapraszamy Państwa na wirtualną wystawę zatytułowaną „W setną rocznicę Cudu nad Wisłą”. Ekspozycja będzie dostępna już od piątku, 14 sierpnia br. na stronie www.przemysl.ap.gov.pl.

 

logo-poziom-min.png

 

Wystawa w formie on-line będzie prezentowała materiały archiwalne z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu, w tym m.in. afisze i plakaty z okresu 1919-1920 nawołujące do walki z bolszewikami.

 

Zgromadzone dokumenty będą eksponować także zaangażowanie mieszkańców Przemyśla w powstanie Ochotniczej Legii Obywatelskiej. Skupiała ona młodzież gimnazjalną i harcerzy, którzy pełnili służbę wartowniczą. Na ich czele stanął profesor jednego z przemyskich gimnazjów, Jan Smołka. W Przemyślu powołano także Ochotniczą Legię Kobiet, którą dowodziła komendantka Hufca Harcerek, Maria Mudryk. 30 sierpnia 1920 r. w okolicach miejscowości Milatyn Stary, w walkach z bolszewikami, ponieśli śmierć wybitni harcerze, obrońcy Przemyśla w 1918 r. a wśród nich m.in. Adam Kordecki i Jan Deblessem.

 

Mieszkańcy Przemyśla uczcili ich pamięć m.in. podczas nabożeństw żałobnych. W okresie międzywojennym w mieście odbywały się także obchody rocznicowe Bitwy Warszawskiej, o czym będą informować zamieszczone na wystawie, afisze

 

archiwum wystawa.jpeg

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 05-08-2020 14:58
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 05-08-2020 14:59