8 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Pamiętamy… Władze upamiętniły ofiary przemyskiego getta

"W tym miejscu został dokonany mord przez zbirów hitlerowskich latem 1943 - na dzieciach, kobietach i mężczyznach. W pobliżu tego miejsca zwłoki zostały spalone. Zostali do tego zmuszeni: prof. Silber, Kuba Rosenzweig, Beniamin Wider, Wolfing. Piątego nazwiska nie pamiętam."

- Naoczny Świadek - Julek Wacks (Przemyśl, marzec 1989 r.)

 

 

Dokładnie 78 lat temu, 16 lipca 1942 roku nazistowscy okupanci utworzyli na terenie naszego miasta getto żydowskie. Dziś, w rocznicę tego smutnego wydarzenia, Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Wiceprezydent Bogusław Świeży wraz z dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 Dorota Wiech-Iwaneczko złożyli kwiaty oraz zapalili znicze przy tablicy upamiętniającej mordy dokonane przez hitlerowskie wojska na 1580 przemyskich Żydach.

 

 

Znajdująca się na dziedzińcu szkolnym tablica nie jest bynajmniej jedynym upamiętnieniem tragedii jaka rozgrywała się w Przemyślu w latach 1942-1943. Przy ulicy Mikołaja Kopernika, na szkolnym budynku, umieszczona jest płyta, na której przedstawiony jest terytorialny zarys utworzonego latem 1942 roku getta. Opatrzono ją inskrypcją w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim:

 

„16 lipca 1942 r. okupant niemiecki na obszarze określonym na poniższym schemacie utworzył ściśle ogrodzone getto żydowskie, do którego spędził 17 428 Żydów z Przemyśla oraz około 9000 z powiatu. Obszar getta zmniejszał się dwukrotnie jak liczba mieszkańców obniżyła się przez deportacje i egzekucje ostatni raz końcem listopada 1942 r. Ostateczna likwidacja getta nastąpiła pod koniec 1943 r. a jego mieszkańców wywieziono do obozów zagłady na zapleczu tego budynku znajduje się miejsce gdzie okupant zamordował 1580 Żydów.”

 

 

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 16-07-2020 12:45