20 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Uroczystości rocznicowe w Zadwórzu na Ukrainie

W niedzielę 19 sierpnia br. w Zadwórzu na Ukrainie odbyły się patriotyczne uroczystości w rocznicę walki o Lwów w sierpniu 1920 roku. W uroczystościach udział wzięli Wiesław Osuchowski Konsul Generalny RP we Lwowie, Andrzej Szlachta Przedstawiciel Klubu Parlamentarnego Pis oraz Dariusz Iwaneczko Wicewojewoda Podkarpacki. W imieniu Rady Miejskiej w Przemyślu uczestniczył w nich Adam Łoziński Przewodniczący Rady Miejskiej, w imieniu Prezydenta Miasta Przemyśla Henryka Kaszycka-Paniw Sekretarz. Obecni byli również przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego z Lublina oraz Urzędu Miasta Rzeszowa. Do Zadwórza udała się również grupa mieszkańców z Przemyśla, młodzież oraz Harcerze.
Po wizycie na cmentarzu Łyczakowskim, uczestnicy udali się do Zadwórza gdzie znajduje się Kurhan upamiętniający bitwę z bolszewicką armią Budionnego. Podczas walk zginęło 318 młodych obrońców głównie harcerzy i gimnazjalistów, a heroiczna walka trwała zaledwie kilkanaście godzin. Taktyka ta pozwoliła na zorganizowanie skutecznej obrony miasta przed bolszewikami. Obrona Zadwórza, obok walk pod Radzyminem i Ossowem była przełomowym momentem dla wojny polsko-bolszewickej.
Delegacja z Przemyśla wspólnie z innymi delegacjami oddała cześć młodym obrońcom Lwowa. Organizatorem corocznych uroczystości upamiętniających te wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

JPGUroczystości rocznicowe w Zadwórzu na Ukrainie

JPGUroczystości rocznicowe w Zadwórzu na Ukrainie

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Podanie moich danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji usługi. Jestem świadomy/ma iż mam możliwość ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych jest Gmina Miejska Przemyśl z siedzibą Rynek 1, 37-700 Przemyśl