4 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

23. "Galicyjskie" Manewry Szwejkowskie

Lipiec w Przemyślu od kilkunastu lat nieodłącznie kojarzy się z dobrą zabawą, trochę z przymrużeniem oka, do której zapraszają mieszkańców i turystów członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka. Tegoroczne, 23. już, Manewry Szwejkowskie nosiły miano "Galicyjskich" i chociaż wymogi związane z pandemią wymusiły na organizatorach ograniczenie liczby uczestników, to jak zwykle w bogatym programie imprezy nie zabrakło uczestników z ojczyzny Dobrego Wojaka Szwejka, czyli Czech i całej Polski: z Gdańska, Torunia, Piły, Warszawy, Chrzanowa, Cieszyna, Krakowa, Kielc, Starachowic i Stalowej Woli.

Szwejki_12.jpeg

Od 4 do 6 lipca łatwo rozpoznawalni dzięki "manewrowym" koszulkom uczestnicy opanowali nasze miasto. W Rynku przed figurą Szwejka  wręczono tradycyjnie jak co roku nominacje szwejkowskie i oficerskie. Zabawą na czasie był także konkurs na szwejkowską maseczkę i przyłbicę. Nie zabrakło pleneru fotograficznego „Galicyjski Przemyśl” i Zwiadowczego  Rowerowego Rajdu Szlakiem Szwejka. Również w Rynku odbyło się spotkanie szwejkologów  i haszkologów  z Dowództwem C.K. Twierdzy Przemyśl i ludnością cywilną, a sam Szwejk zaprosił uczestników na spacer po Galicyjskim Przemyślu – zwiedzanie Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i Muzeum Twierdzy Przemyśl. Nie mogło także zabraknąć konkursowego palenia szwejkowskiej fajki.

W specjalny sposób uczczony został wieloletni Prezes Stowarzyszenia, Naczelny Lekarz Twierdzy Przemyśl, zmarły w tym roku Jan Hołówka, noszący w stowarzyszeniu stopień C.K. Feldmarszałka. Tablica poświęcona jego pamięci i "wspólnie przeżytych szwejkowskich chwil" stanęła niedaleko Bramy Sanockiej Dolnej. Tablica została wspólnie odsłonięta przez członków najbliższej rodziny Jana Hołówki oraz Zastępcę Prezydenta Miasta Przemyśla Bogusława Świeżego.

Szwejki_7.jpeg

 

 

tekst: Witold Wołczyk

zdjęcia: Maciej Wolański

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 07-07-2020 15:26