6 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Plenerowa wystawa poświęcona kapitanowi Henrykowi Jaskule stanie na Rynku

Prezydent Miasta Przemyśla, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska, Przemyski Okręgowy Związek Żeglarski, Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy plenerowej 2020 - ROKIEM KAPITANA HENRYKA JASKUŁY.

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy, która stanie w przemyskim Rynku. Piątek, 10 lipca 2020 r.  Godz. 14.00.

Henryk_Jaskuła_Zaproszenie_net.jpeg

HENRYK JASKUŁA - (1923 - 2020)
Jeden z największych asów w historii polskiego i światowego żeglarstwa. Pierwszy Polak i trzeci żeglarz na świecie, który jachtem  samotnie opłynął  glob ziemski wokół Trzech Wielkich Przylądków, bez zawijania do portów pośrednich i bez przyjmowania pomocy z zewnątrz.  Jego wyczyn był tym cenniejszy, że rejs na „Darze Przemyśla" rozpoczął w Gdyni i przepłynąwszy dystans ponad 32 200 mil morskich, po 344 dniach żeglugi powrócił  do tego samego bałtyckiego portu, ustanawiając rekord świata w długości przebywania na morzu non stop w rejsie samotnym.
Mimo kilkakrotnych prób podejmowanych przez polskich żeglarzy, w minionym 40-leciu nikomu nie udało się skopiować jego bezprecedensowego rejsu.  
Za całokształt żeglarskich dokonań uhonorowano go m.in. prestiżową nagrodą SUPER KOLOS. Dla upamiętnienia 40. rocznicy ukończenia wokółziemskiego rejsu „Daru Przemyśla"- uchwałą Rady Miejskiej- 2020 r. ogłoszono Rokiem Kapitana Henryka Jaskuły.

Plakat_Henryk_Jaskula_net.jpeg

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 03-07-2020 14:33
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 03-07-2020 14:34