20 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Dwie miniatury teatralne "Wróg" oraz "Krystyna I"

Zamkowa Scena Młodych po raz kolejny w wydaniu teatralnym. Grupa młodzieży z II LO w Przemyślu zaprezentowała 2 lipca na deskach sceny Zamku Kazimierzowskiego dwie miniatury teatralne, nagrodzony na IV Podkarpackim Konkursie "Z Książką w tle" spektakl "Wróg" oraz premierowy spektakl "Krystyna I"

"Wróg" dotyka problematyki wojny, jej bezsensu i absurdalnych mechanizmów kreowanych przy konfliktach zbrojnych. Występujące w spektaklu uczennice Julia Słociak i Agnieszka Szymaszek zadają pytanie "kim jest wróg?" i "dlaczego nie możemy zakończyć tej bezsensownej wojny".

DSCN6649_(2000_x_1500).jpeg

 

 

"Krystyna I" to premierowa miniatura, która przybliża postać Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety, która samotnie opłynęła świat. Podstawą konstrukcji spektaklu były warsztaty, podczas których uczennice II LO analizowały historię Pani Krystyny opierając się na artykule Pani Pauliny Reiter. Spektakl to opowiedziana z perspektywy dziecięcego punktu widzenia żeglarski wyczyn, który zapisał się złotymi zgłoskami na kartach historii Polski. W spektaklu nie brakuje chwil refleksji, humoru i dziecięcej radości.

"Moja mama mówi, że o Pani powinna wiedzieć każda dziewczynka w Polsce" mówi jedna z aktorek. To prawda. Kolejna dodaje: "A ja uważam, że każda dziewczynka w Europie". Trzecia puentuje "A ja, że na całym świecie" To wszystko prawda. tak powinno być.

DSCN6726_(2000_x_1500).jpeg

Spektakl jest hołdem dla wielkich wyczynów i osiągnięć, o których często się zapomina.

Wystąpiły: Patrycja Cichocka, Gabriela Jaszczyszyn, Karolina Mikołajko, Dominika Piotrowska, Julia Słociak i Agnieszka Szymaszek. Opiekunem grupy jest Rafał Paśko.

 

 

Tekst Rafał Paśko
Fot. Tomasz Beliński   

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 03-07-2020 13:56