0 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przemyska Akademia Talentów – podsumowanie projektów 2019/20

Przemyska Akademia Talentów to forma wsparcia publicznych szkół i placówek oświatowych na mocy Uchwały Nr 113/2017 Rady Miejskiej w Przemyślu z dnia 19 czerwca 2017 r.  W bieżącym roku szkolnym  realizowanych było 12 projektów na wszystkich etapach edukacyjnych, w których łącznie uczestniczyło ponad 250 uczniów. Funkcję koordynatora Przemyskiej Akademii Talentów pełnił dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Przemyślu.

 

A tak w skrócie wyglądała realizacja zajęć w poszczególnych jednostkach:

- w Młodzieżowym Domu Kultury w ramach oferty Przemyskiej Akademii Talentów rozpoczęły działalność dwa zespoły muzyczne, które pod kierunkiem nauczyciela p. Janusza Rajtmajera opracowywały własny repertuar oraz  aranżacje znanych utworów. Uczniowie mieli wyjątkową możliwość rozwijania umiejętności gry w zespole.

mdk2.jpeg

- w Przedszkolu nr 3 pod kierunkiem nauczycieli p. Magdaleny Owsięgi-Antochów i p. Joanny Wiśniowskiej realizowane były zajęcia Tanecznego Zespołu Przedszkolnego pod nazwą „Kropka”. Zespół taneczny był zgłaszany  do licznych lokalnych jak i ogólnopolskich przeglądów tanecznych.

pm3.jpeg

- w Przedszkolu nr 16 realizowano projekt pt: „Kodoteka – pierwsze kroki w programowaniu”. Projekt skupiał się na przekazaniu uczniom podstaw programowania. Wykorzystywano roboty edukacyjne, puzzle Ozobot oraz klocki Lego. Ponadto dzieci brały udział w Code Week, a efekty pracy publikowane były na profilu grupy EduSense. Opiekunem była p. Agnieszka Łaba.

pm16.jpeg

- przy Szkole Podstawowej nr 4 działał Szkolny Chór „Amantis Cantare” prowadzony pod kierunkiem Piotra Szelążka. Grupa przygotowywała się do koncertów okolicznościowych. Wystąpili m.in. z okazji Święta Niepodległości, zaś w  grudniu 2019 chór wziął udział w warsztatach chóralnych w Niemczech.

sp4.jpeg

– w Szkole Podstawowej nr 5 działał zespół wokalny ,,ARABESKA”. Celem spotkań zespołu było rozwijanie muzycznych uzdolnień oraz teatralnych zainteresowań uczniów. Zespół aktywnie włączał się w artystyczną oprawę wszelkich uroczystości mających miejsce w placówce. Opiekunami zespołu były p. Dagmara Krzeszowska i p. Grażyna Szamli.

sp5.jpeg

- w Szkole Podstawowej nr 11 prowadzona była praca na zajęciach w ramach „Studia Piosenki” pod kierunkiem p. Małgorzaty Jefimow. Soliści, solistki, zespoły wokalne oaz chór uczestniczyły w konkursach na terenie miasta i regionu. Uświetniały swoimi występami szereg uroczystości szkolnych i pozaszkolnych.

- w Szkole Podstawowej Nr 14 kontynuowana była już drugi rok działalność kółka teatralnego pod nazwą Impro 14/czyli 1+4=5/. Młodzi artyści rozwijali swoje zainteresowania teatralne. Teatr zrealizował występy szkolne i pozaszkolne, nawiązał współpracę z teatrem W. Siemaszkowej.  Opiekunem grupy była p. Elżbieta Dębicka.

- w Szkole Podstawowej nr 15 pod kierunkiem p. Łukacza Cebeńko prowadzone były zajęcia wokalno-muzyczne. W głównej mierze dzieci skupiały się na przygotowaniach do konkursów oraz występów na terenie miasta. Efektami były również nagrody i wyróżnienia uczniów.

sp15.jpeg

- w Szkole Podstawowej nr 16  był realizowany projekt pt.: „Akademia Musicalowa”. Osobą prowadzącą była p. Joanna Cioch. W ramach projektu uczniowie mieli również możliwość wyjazdów w celu zapoznania się z profesjonalnymi formami scenicznymi.

- w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. M. Szaszkiewicza działała grupa artystyczna, której tematyka koncentrowała się wokół malarstwa olejnego, kaligrafii i ikonopisarstwa. Uczniowie poznawali techniki i zasady pisania ikon oraz mieli możliwość tworzenia własnych prac. Pomysłodawcą i realizatorem projektu był p. Paweł Łomacz.

zso2.jpeg

-  w II Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Kazimierza Morawskiego  odbywały się zajęcia teatralne, filmowe i radiowe. Opiekunem grupy i prowadzącym zajęcia jest nauczyciel Rafał Paśko. W styczniu 2020 roku grupa teatralna zdobyła wyróżnienie podczas bardzo prestiżowej 51 Biesiady Teatralnej w Horyńcu Zdroju. Zespół został wyróżniony za spektakl "W" na podstawie tekstów Joanny Papuzińskiej i Michała Rusinka, ale to nie  były oczywiście jedyne wyróżnienia grupy.

2lo.jpeg

- w I Liceum Ogólnokształcącym realizowano w projekt p.: „Zajęcia muzyczno -teatralne Mamma Mia” - projekt o charakterze typowo artystycznym. Projekt zakładał stworzenie anglojęzycznej grupy teatralnej. Była to jedna z nielicznych ofert w mieście, która oferowała pogłębianie znajomości języka angielskiego właśnie poprzez sztukę teatralną.

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, które pojawiło się w marcu 2020 roku większość projektów została wstrzymana. Nie mogła się odbyć również uroczysta gala, która była planowana na początku czerwca. 

Podsumowując można stwierdzić, że zainteresowanie tego typu zajęciami w mieście jest bardzo duże. Prowadzący nauczyciele jak i uczniowie wyrażali często nadzieję, że Przemyska Akademia Talentów powróci w formie stacjonarnej od września.

Trzymamy kciuki!

Opublikował: Paweł Bugera | Data publikacji: 29-06-2020 13:06