-2 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Kto głosuje, ten się liczy” - Wybory prezydenckie w czasie epidemii. Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują 28 czerwca?

Już tylko trzy dni dzielą nas od Wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W najbliższą niedzielę, po raz kolejny będziemy mieli okazję udowodnić, iż jesteśmy świadomym i odpowiedzialnym społeczeństwem. Że udział w wyborach jest nie tylko naszym obowiązkiem, ale również czymś w rodzaju bardzo ważnego dla nas święta – Świętem Demokracji.

 

Tegoroczne wybory prezydenckie, będą odbywać się w szczególnych warunkach. Ze względu na obecną sytuację w Polsce, związaną z epidemią koronawirusa jesteśmy zobowiązani do zachowania wszelkich środków bezpieczeństwa.

 

Dotychczasowe zasady, mówiące o tym, iż do lokalu wyborczego wystarczy  zabrać ze sobą dowód tożsamości straciły na aktualności. W niedzielę oprócz dowodu osobistego, musimy zabrać ze sobą także maseczkę ochronną. Bez niej nie zostanie wydana nam karta do głosowania. Należy jednak pamiętać, że tuż przed wydaniem nam karty do głosowania, członek komisji wyborczej będzie mógł poprosić nas o chwilowe odsłonięcie twarzy, w celi zweryfikowania naszej tożsamości.

 

covid-19-4969674_1920.jpeg

 

Każdego, kto chciałby 28 czerwca br. skorzystać ze swojego prawa wyborczego informujemy, że lokale wyborcze czynne będą w godzinach od 7.00 do 21.00.  W każdym z nich zastosowane będą środki ostrożności, które będą miały na celu zminimalizowanie ryzyka zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.
 

 

Poniżej przedstawiamy pakiet informacji na temat zasad bezpiecznego głosowania:► Pamiętaj o rękawiczkach jednorazowych – należy je założyć przed wejściem do budynku

► Warto mieć przy sobie płyn do dezynfekcji rąk

► Zachowaj bezpieczną, minimum 1,5-metrową odległość od innych głosujących

► Głosuj w godzinach mniej uczęszczanych

► Zabierz ze sobą własny długopis. Mimo, że w lokalach wyborczych będą długopisy, bezpieczniej jest wziąć na głosowanie własny - po to, aby (mimo posiadania na dłoniach rękawiczek ochronnych) zminimalizować ryzyko zarażenia COVID-19.

 

Ważne!

 

Według zaleceń związanych z trwającą wciąż epidemią, w lokalach wyborczych będzie mogła znajdować się jedna osoba na 4 metry kwadratowe (z wyłączeniem m.in. członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych). W związku z powyższym, przed lokalami wyborczym mogą tworzyć się kolejki. Prosimy Państwa o cierpliwość i zachowanie bezpiecznych odstępów oraz o stosowanie się do poleceń osób odpowiedzialnych za porządek.

 

28 czerwca będziemy mogli decydować o tym, który z kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej będzie rządził naszym krajem przez najbliższe pięć lat. Nie odmawiajmy sobie przywileju zdecydowania o tym! Pamiętajmy, LICZY SIĘ KAŻDY GŁOS!

 

Przemysl_glosuje_1_A3.jpeg

tekst: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 25-06-2020 14:24
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 25-06-2020 21:08