22 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Pierwszy w Przemyślu podziemny pojemnik na odpady uruchomiony

Od niedawna coraz więcej miast postanawia zainwestować w podziemne pojemniki na odpady. Dzieje się tak głównie w centrach zabytkowych miejscowości, ponieważ to rozwiązania pozwalające nie tylko na zwiększenie estetyki otoczenia, ale także pozbycie się niechcianych zapachów, takie pojemniki oferują także większą niż tradycyjne pojemność. Pierwszy w Przemyślu podziemny silos na odpady zmieszane stanął w pobliżu skrzyżowania Placu Rybiego i ul. Ratuszowej dzięki projektowi zrealizowanemu w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok. Działa od ubiegłego piątku (19 czerwca) i mogą z niego korzystać mieszkańcy 10 kamienic znajdujących się w pobliżu.

Podziemny pojemnik powstał w ramach zadania pn. "Przeprowadzenie pilotażu nowoczesnego systemu zbierania odpadów na terenie Starego Miasta w postaci montażu podziemnego pojemnika na odpady", a koszt całej inwestycji wyniósł 54 757 zł. Zastąpił trzy mniejsze zbiorcze kosze o pojemności 1 100 litów i ma pojemność 5 000 litrów. Od czasu uruchomienia w pobliżu pojemnika obowiązuje nowa organizacja ruchu, co ma pozwolić na łatwy dostęp służb odbierających odpady, o czym informuje nowe oznakowanie - zakaz zatrzymywania się i postoju w godzinach 6.00 - 7.00 w poniedziałek, środę i piątek.

Podziemny pojemnik na śmieci przy skrzyżowaniu Placu Rybiego i ul. Ratuszowej

Pojemnik składa się z żelbetowego wodoszczelnego zbiornika podziemnego, estetycznego bębna wrzutowego ze stali, kiosku nadziemnego ze stali galwanizowanej, malowanej proszkowo, podestu oraz systemu bezpieczeństwa podczas opróżniania zbiornika. Instalacja zapewnia łatwy dostęp dla osób niepełnosprawnych.

Podziemny pojemnik na śmieci przy skrzyżowaniu Placu Rybiego i ul. Ratuszowej

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 22-06-2020 14:20
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 22-06-2020 14:59