10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Obchody Dnia Wojska Polskiego w Przemyślu

Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla wziął udział w uroczystościach związanych z obchodami Dnia Wojska Polskiego. Obchody rozpoczęła uroczysta zbiórka, podczas której odczytano rozkazy oraz wręczono odznaczenia i akty mianowania. Dowódca 14 Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Adam Bargieł powitał przybyłych na uroczystość gości. Kolejnym punktem uroczystości były wystąpienia okolicznościowe. Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla w swoim przemówieniu nawiązał do historii:
„W listopadzie 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po niemal 123 latach niewoli. Wierzono, że wysiłkiem całego narodu uda się odbudować państwo. Nikt nie sądził, że trzeba będzie jeszcze bronić upragnionej wolności. Kiedy u bram Warszawy stanęły oddziały Armii Czerwonej, Polacy zmobilizowali się jak nigdy dotąd w historii. Takie właśnie owoce wydaje wychowanie w duchu patriotycznym i tęsknota za wolną i niepodległą Ojczyzną. W dramatycznych dniach sierpnia 1920 roku żołnierze polscy stali się godnymi kontynuatorami tradycji rycerstwa polskiego. Nie powinno nikogo dziwić, że dzień 15 sierpnia, dzień zwycięstwa nad bolszewikami, ustanowiono dniem Wojska Polskiego”.
Prezydent Miasta Przemyśla oraz Dowódca 14 brygady Obrony Terytorialnej oddali hołd poległym składając okolicznościowe wieńce i kwiaty na grobie nieznanego żołnierza.

Święto Sił Zbrojnych RP zostało po raz pierwszy ustanowił Minister Spraw Wojskowych Stanisław Szeptycki rozkazem z 4 sierpnia 1923 roku. Obchodzono je do 1947 roku, kiedy to ówczesne władze ustanowiły Dzień Wojska Polskiego w dniu 12 października na pamiątkę chrztu I Dywizji Pancernej im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. Po upadku komunizmu, w latach 1990-1991, Dzień Wojska Polskiego obchodzono dnia 1 maja, aby w roku 1992 ostatecznie przenieść je na 15 sierpnia.

JPGPpłk Adam Bargieł - Dowódca 14 Brygady Obrony Terytorialnej (256,89KB)

JPGSkładanie wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza (292,01KB)

JPGRobert Choma - Prezydent Miasta Przemysla (232,55KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 14-08-2007 14:38
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:38