21 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

31 lat temu odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne

4 czerwca to jedna z najważniejszych dat w najnowszej historii naszego kraju. 31 lat temu przeprowadzono w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne.

 

To był długo wyczekiwany przez Polaków dzień. Dzień, w którym mogli wreszcie sami zdecydować o tym, kto zasiądzie w ławach sejmowych i senackich, a tym samym – kto będzie decydował o losie kraju nad Wisłą. Zawarta podczas obrad Okrągłego Stołu umowa pozwalała na obsadzenie przez opozycjonistów części miejsc w Senacie i Sejmie.

Ku zaskoczeniu ówczesnych władz, 4 czerwca 1989 roku w Polsce zwyciężyła Solidarność. Ten triumf położył kres panującemu tu od wielu lat komunizmowi. Czerwcowy dzień zapoczątkował zupełnie nową rzeczywistość. Polacy po raz kolejny udowodnili, że potrafią się jednoczyć i walczyć o wolność. Ten pamiętny dla nas dzień, stał się początkiem ogromnych przemian nie tylko w naszym kraju, ale również w pozostałej części Starego Kontynentu.

 

fot_A_Czereba (2).jpeg

 

4 czerwca br. w 31. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej Polsce, Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Wiceprezydent Bogusław Świeży oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Sawicka złożyli kwiaty przy budynku, w którym od 1980 do 1981 roku mieściła się pierwsza siedziba przemyskiej NSZZ „Solidarności”. To właśnie tam – przy popularnym w nadsańskim mieście – Kamiennym Moście, znajduje się tablica, upamiętniająca przemyskich „solidarnościowców”, którzy walczyli wówczas o wolną Polskę.

 

 

tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 04-06-2020 10:26