17 °C
 • PL
 • EN
 • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Karty retro zabaw” – gry i zabawy dla dzieci sprzed stu lat! – Biuro Programu Niepodległa zaprasza do zabawy

W co się bawić? W retro zabawy! Na zbliżające się wolne chwile Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało karty z propozycjami rodzinnego spędzania czasu. Wyjątkowe pomysły zaczerpnięto z oryginalnych poradników z okresu międzywojennego. Zapraszamy do ponadczasowej zabawy!

 

 

Zabawy dla dzieci i nie tylko

„Karty retro zabaw” to zaproszenie do radosnego spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie. Co tydzień w poniedziałek publikowany będzie nowy zestaw czterech kart. W każdym znajdą się instrukcje do zabaw słownych, ruchowych i drobnych prac ręcznych. Czwarte zadanie zawsze będzie kreatywną niespodzianką. Większość potrzebnych materiałów można znaleźć w domowych szafkach. Propozycje umieszczone na kartach, dobrano tak, by przy niewielkiej asyście rodziców czy opiekunów, mogły z nich korzystać już czteroletnie dzieci. Przepisy na zabawy zapraszają także do kreatywnego podejścia – każdą z aktywności można dowolnie modyfikować, materiały zastępować dostępnymi od ręki, zwiększać lub zmniejszać poziom trudności gier.

 

karty_retro_fb_dodatkowa-1024x538.png

 

Z dzieciństwa pradziadków

„Karty retro zabaw” powstały w oparciu o zachowane materiały z epoki międzywojennej – książki, poradniki, czasopisma. Dzięki temu mogą stać się inspiracją do rozmów z dziećmi o tym jak rodzice, dziadkowie czy pradziadkowie spędzali wolne chwile. Jest to niezwykła okazja do przyjrzenia się swoim korzeniom, tradycjom rodzinnym i lepszego poznania historii swoich bliskich. W kartach zachowano oryginalną pisownię – wyjaśnienia dotyczące kontekstu gry czy pojęć, które już wyszły z użycia umieszczono w przypisie. Zawsze wskazano także źródło historyczne, z którego pochodzi pomysł na zabawę, by zaciekawiony czytelnik mógł poszukać dalszych inspiracji.

„Karty retro zabaw” dają wyjątkową szansę na wspólne zgłębianie historii dwudziestolecia międzywojennego w niestandardowy sposób. W tym szczególnym dla Polski czasie, prócz ważnych wydarzeń na arenie międzynarodowej, szybkiego rozwoju i pracy nad zmianami ustrojowymi, gospodarczymi oraz społecznymi, toczyło się normalne życie, dzieci miały i obowiązki domowe i wolny czas na zabawę. Na poszukiwaczy historycznych ciekawostek, w zakładce O Niepodległej czekają ciekawe artykuły o II Rzeczpospolitej. 

 

karty_retro_fb_nopromo-1024x538.png

 

Z pawilonu kulturalnego do internetu

„Karty retro zabaw” zachęcają do kreatywnego poznawania polskiej historii przez zabawę. W pawilonie kulturalnym „Niepodległa. Miejsce spotkań”, przez cały rok 2019 realizowane były bezpłatne warsztaty rodzinne, których uczestnicy mogli poznawać czasy króla Stanisława Augusta, wysłuchać opowieści o osiągnięciach naukowych i technicznych okresu dwudziestolecia międzywojennego, czy nauczyć się polskich tańców tradycyjnych. Rok 2020 przyniósł nowe, nieprzewidziane wyzwania, dlatego przedstawiamy propozycje na warsztaty do zrobienia we własnym domu.

Czekając na możliwość ponownego spotkania się w „Niepodległa. Miejsce spotkań”, zachęcamy do korzystania z dostępnych materiałów edukacyjnych, a także do kreatywnego spędzania czasu z „Kartami Retro Zabaw”!

 

 

Pobierz swoje „Karty retro zabaw”

 • Zestaw 1

 • Zabawa słowna „Mama i tata”;
 • Gra ruchowa „Szukanie naparstka”;
 • Prace manualne „Obrazki nakrapiane”;
 • Zabawa niespodzianka – eksperyment ze szklanką, wodą i kartką papieru.

Pobierz „Karty retro zabaw” – Zestaw 1

 

 • Zestaw 2 – premiera 08.06.2020

 • Zestaw 3 – premiera 15.06.2020

 • Zestaw 4 – premiera 22.06.2020

 • Zestaw 5 – premiera 29.06.2020

 

karty_retro_fb_nopromo-1024x538.png

za: niepodlegla.gov.pl

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 01-06-2020 14:34
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 01-06-2020 14:37