17 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Pełni nowych doświadczeń z Irlandii

W Zespole Szkół Usługowo – Hotelarskich i Gastronomicznych im. Armii Krajowej w Przemyślu dobiega końca projekt „Praktyka w Irlandii drogą do sukcesu zawodowego” realizowany na zasadach Erasmus+ a współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego POWER. Kwota finansowania projektu wyniosła 381 431,34 złotych.

 

Głównymi celami projektu były rozwój kompetencji i umiejętności zawodowych z uwzględnieniem najnowszych trendów w branży i wymagań europejskiego pracodawcy, rozwój kompetencji językowych (przełamanie barier, umiejętność komunikowania się), zapoznanie się z inną kulturą, mentalnością, otwarcie się na świat, nabycie kompetencji interpersonalnych i społecznych, zwiększenie szansy na zatrudnienie absolwenta szkoły także na rynku europejskim, uzyskanie potwierdzenia nabytych umiejętności (certyfikaty, zaświadczenia, referencje od pracodawców, Europass Mobilność).

Instytucją partnerską współpracującą z sukcesem ze szkołą od kilku lat jest irlandzka firma Your International Training.

Przed wyjazdem na praktykę zagraniczną młodzież odbyła przygotowanie w postaci zajęć z języka angielskiego zawodowego, warsztaty i szkolenia w różnych firmach, wyjazdy na wycieczkę do Krakowa oraz na XXII Targi Sprzętu Fotograficznego, Filmowego, Audio-Video oraz Technologii Multimedialnych w Łodzi, warsztaty z psychologiem oraz szkolenie bhp.

W ramach projektu zaplanowano dwa trzytygodniowe pobyty w Tralee w Irlandii gdzie uczestnicy brali udział w stażach u irlandzkich pracodawców. W projekcie wzięło udział 34 uczniów (18 w pierwszej grupie, która odbyła praktykę na wakacjach 2019 oraz 16 biorących udział w wyjeździe na przełomie stycznia i lutego br.).  

W trakcie stażu uczniowie mieli zapewniony noclegi u irlandzkich rodzin goszczących, a staż realizowany był w firmach dobranych adekwatnie do danego zawodu i zgodnie z założonym programem. Przebieg i realizacja programu stażu została udokumentowana w dzienniczkach praktyk.

 W ramach programu  kulturalnego zapewnionego przez irlandzkiego Partnera YIT,  młodzież uczestniczyła  w wycieczkach, pozwalających poznać region hrabstwa Kerry. Najciekawszą była  Ring of Kerry biegnąca dookoła półwyspu Iveragh na zachodnim brzegu Irlandii. Długość pętli wynosi ok. 180 km. Trasa była bardzo malownicza, biegła przez wioski rybackie, niewielkie góry i wybrzeże Oceanu Atlantyckiego. Odbyła się również wycieczka krajoznawcza do miejscowości Killarney, która jest znanym ośrodkiem turystycznym ze względu na dużą atrakcyjność krajobrazową i liczne zabytki. W okolicy zwiedzano Killarney National Park.

W trakcie stażu uczniowie zdobyli  nowe doświadczenie zawodowe na zagranicznym rynku pracy. Uczestnicy stażu dokumentowali każdy dzień pobytu w Irlandii wpisami na bloga  (http://blog.zsu-hig.edu.pl/), który jest źródłem informacji o miejscach pracy, rodzinach goszczących, organizowanych wycieczkach i sposobach spędzania wolnego czasu.

Udział w projekcie był dla uczniów nie tylko wspaniałym doświadczeniem zawodowym, ale również piękną przygodą.

 

 

 

Opublikował: Paweł Bugera | Data publikacji: 29-05-2020 08:28
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 29-05-2020 09:57