17 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Doroczna Nagroda dla Rafała Błachuta

Doroczna Nagroda Miasta Przemyśla przyznawana jest w naszym mieście od wielu lat za wybitne działania w dziedzinie szeroko pojętej kultury:  dokonania twórcze, artystyczne i naukowe, ochronę dziedzictwa narodowego, upowszechnianie kultury, aktywizację życia kulturalnego mieszkańców oraz budowanie pozytywnego wizerunku miasta. Do grona laureatów tego prestiżowego wyróżnienia dołączył w tym roku (za rok 2019) Rafał Błachut - najbardziej rozpoznawalnym didżej przemyskiej sceny klubowej, twórca pomysłu wychodzenia z muzyką klubową w przestrzeń miejską. Nagrodę podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej (25 maja) wręczyli wyróżnionemu wspólnie Prezydent Miasta Wojciech Bakun i Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Sawicka.

Laureat Dorocznej Nagrody Miasta Przemyśla za 2019 rok wyłoniony został spośród pięciu osób zgłoszonych do niej przez instytucje, organizacje i stowarzyszenia zajmujące się prowadzeniem i organizacją działalności kulturalnej. Komisja obradująca pod przewodnictwem Prezydenta Miasta postanowiła przyznać Nagrodę Rafałowi Błachutowi za "całokształt działalności twórczej oraz upowszechnianie kultury, aktywizację życia kulturalnego mieszkańców, wzbogacenie oferty kulturalnej w szczególności kierowanej do młodych ludzi, wieloletnią działalność w zakresie animowania kultury oraz budowanie pozytywnego wizerunku miasta."

doroczna_1.jpeg

Rafał Błachut jest najbardziej rozpoznawalnym didżejem przemyskiej sceny klubowej, to on jest twórcą pomysłu wychodzenia z muzyką klubową w przestrzeń miejską.  Prowadził cykliczny program muzyczny na antenie RMF Club, był organizatorem wielu wydarzeń muzycznych kierowanych do młodych mieszkańców Przemyśla, m.in. „Push The Tempo” w klubach Forteca i Tunel, „San Night” pod  mostem Orląt, „Roof Party” na dachu muzeum w Przemyślu, „Castle Party” w Wiosce Fantasy w Kuńkowcach, „Przemyska Eksplozja Kolorów” oraz Festiwal z muzyką elektroniczną w przemyskim amfiteatrze. Pan Rafał współorganizował również  przemyskie Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Niesamowity Dzień Dziecka, Festiwal Fort Missia na forcie „Borek” w Siedliskach. Wszystkie te wydarzenia cieszyły  się sporą popularnością i zbierały znakomite recenzje, przyczyniając się nie tylko do promocji kultury klubowej ale i poprawy oferty kulturalnej oraz wizerunku miasta w oczach młodych ludzi. Dzięki jego pomysłom i zaangażowaniu w naszym mieście gościły największe gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny klubowej.

doroczna_3.jpeg

Jest także bardzo zaangażowany w działalność społeczną, brał aktywny udział nie tylko we wspomnianych już wydarzeniach, które sam inicjował, miał też wielki wkład w budowanie współpracy z innymi stowarzyszeniami i instytucjami m. in. Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, Młodzieżowym Domem Kultury. Przyczynił się do współpracy kulturalnej z Ukrainą, której przejawem były m. in. polskie edycje festiwalu Fort Missia na fircie Borek w Siedliskach.

 

 

Uhonorowanie Rafała Błachuta - Doroczną Nagrodą Miasta Przemyśla jest formą docenienia młodego człowieka za działania w dziedzinie kultury, upowszechnianie kultury, aktywizację życia kulturalnego mieszkańców, budowanie pozytywnego wizerunku miasta, wzbogacanie oferty kulturalnej kierowanej w szczególności do ludzi młodych.

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 26-05-2020 09:38
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 26-05-2020 09:39