12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino

76 lat temu patrol 12. Pułku Ułanów Podolskich pod wodzą przemyślanina porucznika Kazimierza Gurbiela wkroczył do ruin klasztoru benedyktynów na Monte Cassino. Nasze wojsko, któremu dowodził generał Władysław Anders było pierwszym, które zatknęło na murach najpierw proporzec swojego pułku, a następnie trzepoczącą dumnie biało-czerwoną…

Bitwa o Monte Cassino była niezwykle krwawym i długim starciem. Była też jedną z najbardziej bezkompromisowych, zajadłych, ale i ważniejszych bitew II wojny światowej. Podczas walk życie oddało 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało ciężko rannych, a co najmniej 345 zostało uznanych za zaginionych… Historyczne starcie pod Monte Cassino otworzyło aliantom 18 maja 1944 roku drogę do Rzymu.

   

 

W dniu 76. rocznicy zdobycia przez polskie wojska włoskiego klasztoru Benedyktynów, władze miasta na czele z Prezydentem Wojciechem Bakunem, Wiceprezydentem Bogusławem Świeżym oraz Przewodniczącą Rady Miejskiej Ewą Sawicką wraz z przedstawicielami wojska oraz służb mundurowych oddali hołd bohaterom tamtych dni. Wśród miejsc, w których kwiatami i zapalonymi zniczami uczczono pamięć tych, którzy zginęli w walce o wolność, znalazł się również grób zmarłego przed kilkoma miesiącami (23 grudnia 2019 r.) przemyślanina, uczestnika walk o Monte Cassino Jerzego Kostiuka.

 

 

tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 18-05-2020 13:30