10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

85 lat temu zmarł Józef Piłsudski

Dziś mija 85 lat od śmierci Józefa Piłsudskiego - jednego z najbardziej wyrazistych polityków II Rzeczypospolitej. Charyzmatycznego męża stanu, który już za życia stał się ikoną niepodległej Polski.

 

12 maja br. w 85. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego, Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Wiceprezydent Bogusław Świeży oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Sawicka  złożyli kwiaty przy popiersiu i tablicy poświęconej pamięci wielkiego marszałka, dzierżącego przed II wojną światową także tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla.

 

fot_A_Czereba (3).jpeg

 

Józef Piłsudski zmarł w wieku niespełna 68 lat. Śmierć pierwszego marszałka Polski zaskoczyła niemal wszystkich. O nieuleczalnej chorobie, na którą cierpiał „Ziuk” nie wiedziało zbyt wiele osób. Ciało marszałka spoczęło w kryształowej trumnie w otoczeniu królów i najbardziej zasłużonych, najznakomitszych polskich osobistości. Jednak w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, w Katedrze na Wawelu spoczywa tylko ciało marszałka, bowiem jego serce - zgodnie z testamentem Piłsudskiego – zostało umieszczone w urnie ze srebra, po czym przewieziono je do Wilna. Tam spoczęło w grobie matki. Na jednej z polskich nekropolii narodowych na Litwie – na cmentarzu na Rossie.

 

 

tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 12-05-2020 10:35
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 12-05-2020 10:37