Dzieci z Przemyśla wróciły do Przedszkoli

W poniedziałek, 11 maja br. przemyskie przedszkola znowu powitały w swoich progach najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

 

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 29 kwietnia 2020 r. zniosło ograniczenia w funkcjonowaniu przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, co było równoznaczne z tym, iż mogły one zostać ponownie otwarte z dniem 6 maja br.

 

Władze miasta natychmiast zleciły Wydziałowi Edukacji Urzędu Miejskiego w Przemyślu, aby zebrał informacje od dyrektorów placówek o tym, ilu rodziców jest chętnych do tego, by posłać swoje dziecko do przedszkola. Po uzyskaniu tych informacji, Prezydent Wojciech Bakun spotkał się z dyrektorami przemyskich placówek, by omówić warunki otwarcia jednostek we wskazanym przez rząd terminie. Jednak na spotkaniu tym dyrektorzy podnieśli, iż potrzebują nieco więcej czasu na odpowiednie przygotowanie przedszkoli na przyjęcie maluchów. Ustalono więc, że optymalnym terminem otwarcia przemyskich przedszkoli będzie poniedziałek, 11 maja. 

 

20200511_103802.jpeg

 

Dziś (11 bm.) w prawie wszystkich miejskich przedszkolach w Przemyślu, rozległ się niespotykany od wielu tygodni radosny gwar i zamieszanie. Jednak nie wszyscy rodzice - z deklarujących wcześniej gotowość posłania swoich pociech do przedszkola – pojawili się poniedziałkowym rankiem w jego progach. Według zebranych przez przemyskich urzędników danych, blisko 16% rodziców przemyskich przedszkolaków zadeklarowało wolę wysłania swoich dzieci do placówki. W zależności od miejsca, od poniedziałku, 11 maja dyrektorzy oraz nauczyciele przedszkolni mieli przyjąć pod swe skrzydła od 4 do 30 dzieci. Dziś ze 168 dzieci, które miały wrócić do przedszkola, w placówkach zjawiła się tylko połowa z nich (81 maluchów).

W miejskich przedszkolach przebywało dziś od 2 do 16 dzieci. W dwóch placówkach, mimo wcześniejszych deklaracji rodziców, nie pojawił się żaden maluch.

 

20200511_101636.jpeg

 

Sytuacja związana z ogłoszonym w naszym kraju stanem pandemii koronawirusa SARS CoV-2 nałożyła na nas wszystkich mnóstwo zakazów i obostrzeń. Zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa dzieciom, ich rodzicom oraz pracownikom przedszkoli jest dla samorządu absolutnym priorytetem. Już na początku tego tygodnia miasto zaopatrzyło swoje placówki w niezbędne maseczki, fartuchy i płyny dezynfekujące.

Wszystkie wytyczne dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa maluchom i ich nauczycielom/opiekunom opublikowane zostały na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego. Znajdują się tam precyzyjne zapisy dotyczące zarówno obowiązków organu prowadzącego, jak i dyrektorów przedszkoli, nauczycieli oraz rodziców. Owe wytyczne realizujemy.

 

20200511_104010.jpeg

 

Szanowni Rodzice!

Przypominamy, aby przyprowadzali Państwo do przedszkoli wyłącznie dzieci zdrowe, bez żadnych objawów chorobowych. Ci z Państwa, którzy odłożyli na później decyzję dotyczącą posłania dziecka do przedszkola powinni kontaktować się bezpośrednio z dyrektorami jednostek. Prosimy pamiętać, iż zamiar przyprowadzenia dziecka do placówki należy zgłosić co najmniej dwa dni wcześniej, tak aby przedszkole mogło się do tego odpowiednio przygotować.

 

Tekst: Agata Czereba

Zdjęcia: Przedszkole nr 11 z oddziałami integracyjnymi w Przemyślu

Opublikował(a):  Data publikacji: 11-05-2020 16:01 Modyfikował(a):  Data modyfikacji: 11-05-2020 16:20

Na skróty