8 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

75 lat temu zakończyła się II wojna światowa

8 maja 1945 roku zakończyła się II wojna światowa w Europie. Po sześciu latach zmagań, akt kapitulacji Niemiec miał zakończyć największą i jednocześnie jedną z najstraszliwszych wojen w historii świata.

Podpisany dzień wcześniej, 7 maja 1945 w Reims akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy niestety nie oznaczał wyzwolenia Starego Kontynentu od obcej dyktatury i autorytaryzmu. Jeszcze przez pół wieku Europa Środkowa znajdowała się pod kontrolą Związku Sowieckiego.

 

Sześć lat niewyobrażalnej w skutkach, pełnej okrucieństwa i pogardy dla życia ludzkiego wojny. Bezsensownej burzy, która zebrała potworne żniwo śmierci, bólu, bestialstwa i głodu…  

 

Przemyśl pamięta! Nadsański gród i jego mieszkańcy szczególnie odczuli skutki wojennej zawieruchy. Miasto przez długi czas było „rozdarte” przez dwóch bezwzględnych zaborców. Poniosło niebywałe straty. Jednak bez względu na wszystko, ani na chwilę nie utraciło nadziei na wolność i – do samego końca – dzielnie o nią walczyło.

Dziś wspominamy naszych bohaterów. Tych, którzy odważnie chwytali za broń, by obronić swoje rodziny i tych, którzy ryzykowali swoje życie, oddając ostatni okruszek chleba skazanym na śmierć. Oddajemy dziś hołd wszystkim, których nazwiska złotymi literami wyryte są na kartach historii oraz tym, którzy na zawsze pozostaną bezimiennymi wojownikami o naszą wolność, o biało-czerwoną…

 

2_wojna_75_lat_v1.jpeg

tekst: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 08-05-2020 09:39