9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

MEN opublikowało Informator dla dyrektorów szkół i nauczycieli

Podsumowanie inicjatyw realizowanych w obszarze cyfryzacji szkół oraz działań podjętych przez MEN w związku z pandemią koronawirusa to najważniejsze zagadnienia nowego informatora dla dyrektorów szkół i nauczycieli. W publikacji pojawia się m.in. opis platformy epodreczniki.pl, wykaz materiałów informacyjnych i stron internetowych przydatnych do nauki online. Materiał przybliża także projekty szkoleniowe dla nauczycieli w zakresie podnoszenia kompetencji cyfrowych oraz działania zwiększające udział technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesie dydaktycznym.

Działania na rzecz cyfryzacji edukacji

– W informatorze zestawiliśmy najważniejsze działania i projekty realizowane w ostatnich latach na rzecz cyfryzacji edukacji oraz upowszechniania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesie nauczania i uczenia się. Działania te okazały się szczególnie ważne i potrzebne w kontekście czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół, kiedy jednostki systemu oświaty realizują swoje działania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość – wskazał minister Dariusz Piontkowski we wstępie do publikacji.

Szef MEN zaznaczył, że ze skuteczność tych działań potwierdza m.in. ogromne zainteresowanie platformą epodreczniki.pl, na której znajdują się bezpłatne i zgodne z podstawą programową materiały dydaktyczne. Stronę każdego dnia odwiedza niemal pół miliona użytkowników. Odnotowujemy również średnio ponad 1,3 mln odsłon platformy dziennie.

Informator MEN.jpeg

Informator dla dyrektorów szkół i nauczycieli – najważniejsze zagadnienia

W publikacji pojawia się opis materiałów informacyjnych w zakresie nauki zdalnej, m.in. informatora MEN dotyczącego organizacji kształcenia na odległość oraz poradnika przygotowanego przez UODO we współpracy z MEN, który jest poświęcony bezpieczeństwu danych.

W dziale „Cyfrowe materiały dydaktyczne” znalazł się szczegółowy opis strony epodreczniki.pl oraz wykaz materiałów przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ośrodek Rozwoju Edukacji. Ta część przybliża także serwisy internetowe przydatne do nauki online oraz ofertę edukacyjną TVP.

W dalszej części materiału znalazł się opis projektów szkoleniowych dla nauczycieli w zakresie podnoszenia kompetencji cyfrowych oraz innych projektów realizowanych w obszarze cyfryzacji szkół, takich jak program „Aktywna tablica” czy Ogólnopolska Sieć Edukacyjna.

Oddzielne miejsce zajmują rekomendacje dotyczące wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Informator MEN

Informator przeznaczony jest przede wszystkim dla dyrektorów szkół i nauczycieli. Mogą z niego również korzystać samorządowcy, którzy w materiale znajdą pełny wykaz aktów prawnych przygotowanych przez MEN w związku z pandemią koronawirusa.

Dział dotyczący cyfrowych materiałów dydaktycznych będzie z kolei przydatny dla rodziców i uczniów. Można w nim znaleźć m.in. wykaz stron internetowych do kształcenia online. Materiały dostępne w tych serwisach z pewnością pozwolą na pogłębianie zainteresowań i rozwijanie wiedzy młodych ludzi.

Informator MEN.jpeg

źródło: www.gov.pl

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 06-05-2020 08:19