3 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzony jest w naszym kraju 5 maja. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem w tym dniu w całej Europie obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Główną ideą Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, ustanowionego w 1999 roku przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU), jest przede wszystkim uświadamianie społeczeństwu różnorodności i pokazywanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności. Kluczowe w tym przypadku jest również zwracanie uwagi na bariery edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne czy kulturalne, które uniemożliwiają osobom niepełnosprawnym intelektualnie prowadzenie normalnego życia.

dzien_godnosci_NET.jpeg

Co roku uczestnicy obchodów tego dnia spotykali się w Rynku, aby stamtąd ruszyć ulicami Starego Miasta radosnym, kolorowym korowodem, prowadzonym przez Orkiestrę Dętą. Nieodłączną częścią corocznych, przemyskich obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną był także występ wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Przemyślu. Przez cztery ostatnie edycje wręczane były w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego „Anioły Stróże PSONI” – czyli wyróżnienia dla osób bądź instytucji szczególnie zaangażowanych w wspieranie wszelkich inicjatyw podejmowanych na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną.

W tym roku z powodu epidemii, organizatorzy, czyli Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Przemyślu zmuszeni byli zrezygnować z zaproszenia mieszkańców do udziału w tym ważnym dla wszystkich święcie. Składają jednak życzenia, do których przyłączamy się także my:


Drogie Dzieci, Droga Młodzieży, Szanowni Rodzice,
Niech ten dzień będzie dla Was źródłem nadziei na lepsze jutro, a każdy kolejny niech obfituje w zdrowie, miłość i moc sprawczą.

Zarząd i pracownicy PSONI Koło w Przemyślu

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 05-05-2020 12:11