9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Witaj, majowa jutrzenko! Tak inna od tych, które wszyscy pamiętamy

Tegoroczne obchody 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (pierwszej w Europie i drugiej na świecie, po Stanach Zjednoczonych) z pewnością należą do jednych z najbardziej wyjątkowych obchodów ostatnich lat. Panująca w kraju pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 pokrzyżowała plany nie tylko organizatorom miejskich uroczystości, ale też nie pozwoliła cieszyć się ze wspólnego świętowania mieszkańcom naszego miasta.

 

I choć dzisiaj (3 maja br.) przemyślanie nie mogli spotkać się na tradycyjnych, dorocznych obchodach na Wzgórzu Zamkowym, nie mieli okazji wyśpiewać razem hymnu, nie byli świadkami widowiskowej salwy honorowej w wykonaniu przemyskich żołnierzy, to nie zapomnieli, że majowe święto tym, o którym zapomnieć nie możemy. Nawet, jeśli musimy obchodzić je tylko w domowym zaciszu, to i tak towarzyszyć mu będą radość i duma oraz wszechobecna biało-czerwona.

 

fot. Janusz Łukasiewicz (12).jpeg

 

W związku z trwającą w kraju pandemią koronawirusa SARS CoV-2, a wraz z nią licznymi obostrzeniami dotyczącymi życia społecznego, tegoroczne - przemyskie uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja ograniczone zostały do odprawienia w tym dniu Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu. Eucharystii przewodniczył JE Arcybiskup Senior Józef Michalik. Zawsze uświetniana obecnością rozmaitych pocztów sztandarowych, dzisiejsza Msza Święta odbyła się przy udziale tylko jednego - Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, który również ze względu na sytuację w kraju, a także z wdzięczności za poświęcenie służb medycznych w walce z koronawirusem, reprezentował wszystkie pozostałe poczty z Przemyśla.

 

fot. Maciej Wolański.jpeg

 

Również ze względu na sytuację epidemiczną, zupełnie inny charakter miały tegoroczne obchody przy obelisku upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3 Maja…

Okoliczności, w jakich przyszło świętować nam dzisiaj majowe święto, zaiste są wyjątkowe. Doskwiera brak hymnu, apelu poległych, czy warty honorowej przy zamkowym obelisku. Nie odbyła się też coroczna, uroczysta sesja Rady Miejskiej w murach przemyskiego Zamku. Niemniej nie zabrakło tych, którzy swoją obecnością upamiętnili twórców Konstytucji 3 Maja. Hołd oraz kwiaty dla sygnatariuszy można było składać wyłącznie w formie indywidualnej, z zachowaniem wszystkich obowiązujących standardów bezpieczeństwa.

 

fot. Janusz Łukasiewicz (6).jpeg

 

Złożyli je między innymi: Posłowie na Sejm RP – Marek Kuchciński i Marek Rząsa, Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Wiceprezydent Bogusław Świeży, Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Sawicka, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Maciej Kamiński, Radny Wojciech Błachowicz, przedstawiciele wojska i służb mundurowych.

 

 

fot. Janusz Łukasiewicz (9).jpeg

Tekst: Agata Czereba

Zdjęcia: Janusz Łukasiewicz, Maciej Wolański

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 03-05-2020 14:51