20 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Święta „inne” niż zawsze. Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja w cieniu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2

swieto_konstytucji_3maja.jpeg

 

Przed nami trzy niezwykle ważne święta. Trzy daty, które zajmują szczególne miejsce w sercu każdego Polaka…

 

Każdego roku, najpiękniejszy miesiąc wiosny rozpoczynamy trzepoczącymi na wietrze biało-czerwonymi flagami. I choć tegoroczne, 16. rocznice wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja) oraz uchwalenia Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej (2 maja), jak również obchodzone dzień później Święto Konstytucji 3 Maja będą przebiegać inaczej niż zwykle, to epidemia koronawirusa nie przeszkodzi nam w przeżywaniu radości i dumy z biało-czerwonej – nawet, jeśli  będziemy doznawać je tylko wirtualnie, w zaciszu swojego domu… 

 

Serdecznie zachęcamy Państwa do uczczenia tych trzech majowych, świątecznych dni poprzez wywieszenie na swoich domach, balkonach i posesjach naszej flagi narodowej. Niech biało – czerwona powiewa w każdym zakątku naszego miasta i niech przypomina o tym, jak ważnym jest dla nas symbolem.

 

W związku z epidemią koronawirusa SARS CoV-2 oraz licznymi obostrzeniami dotyczącymi życia społecznego, tegoroczne - przemyskie uroczystości z okazji rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja ograniczone zostaną do odprawienia w tym dniu o godzinie 10.00 Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu z udziałem jednego pocztu sztandarowego -  Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, reprezentującego wszystkie pozostałe sztandary. Eucharystii przewodniczyć będzie Metropolita Przemyski JE Arcybiskup Adam Szal.

 

Przemyślan, którzy chcieliby wziąć w niej udział informujemy, iż nadal obowiązują ograniczenia w ilości osób biorących udział w eucharystii. W niedzielnej Mszy będzie mogło uczestniczyć 80 osób, w związku z powyższym, namawiamy Państwa w tym jakże pięknym i doniosłym dniu do indywidualnej refleksji i modlitwy.

 

Również ze względu na sytuację epidemiczną, zupełnie inny charakter będą miały tegoroczne obchody na Wzgórzu Zamkowym…

Wszystkich, którzy chcieliby w tym miejscu upamiętnić twórców Konstytucji 3 Maja oraz złożyć  kwiaty przy obelisku, zapraszamy na Wzgórze Zamkowe w  wybranym przez siebie czasie. Złożenie kwiatów będzie możliwe wyłącznie w formule indywidualnej, z zachowaniem wszystkich obowiązujących obecnie standardów bezpieczeństwa.

 

 

To będzie wyjątkowa, 229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tym razem w naszym mieście nie odbędą się tradycyjne uroczystości, nie zaśpiewamy wspólnie narodowego hymnu. Nie zostanie odczytany Apel Poległych... Na Zamku Kazimierzowskim nie odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Jednak tę rocznicę uczcimy najpiękniej, jak potrafimy. W naszych domach, z naszymi najbliższymi…

swieto_konstytucji_3maja.jpeg

Tekst: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 28-04-2020 13:46
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 28-04-2020 13:55