12 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

40. rocznica zakończenia rejsu Solo Non Stop Dookoła Świata kapitana Henryka Jaskuły

Z okazji 40. rocznicy zakończenia rejsu Solo Non Stop Dookoła Świata kapitana Henryka Jaskuły, Centrum Kulturalne w Przemyślu począwszy od 20 kwietnia  przedstawia na swojej stronie internetowej wydarzenia z ostatniego miesiąca rejsu.

Kpt. Henryk Jaskuła to pierwszy Polak, trzeci człowiek na świecie który - na jachcie "Dar Przemyśla" - opłynął samotnie glob ziemski bez zawijania do portów.

Trasa rejsu prowadziła z Gdyni wokół Przylądka Dobrej Nadziei, po płd. stronie Australii i Nowej Zelandii, wokół przylądka Horn i wynosiła 31 729 mil morskich. Był to najdłuższy wówczas rejs samotnego żeglarza. Samo okrążenie Ziemi zajęło Jaskule 172 dni, ale całość rejsu trwała 344 dni - od 12 czerwca 1979 r. do 20 maja 1980 r.

Kapitan Jaskuła został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest członkiem Bractwa Kaphornowców z legitymacją nr 3 (w świecie), honorowym członkiem Joseph Conrad Club w Chicago, z legitymacją nr 1. Kapitan Henryk Jaskuła 3 maja 2008 r. otrzymał uroczyście akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Przemyśla.

Centrum Kulturalne w Przemyślu będzie przedstawiać to, co wydarzyło się równo 40 lat temu, aż do 20 maja, czyli 40. rocznicy zakończenia rejsu. Pod uwagę będą brane te daty, które zostały odnotowane w dzienniku pokładowym Daru Przemyśla. Całość będzie bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami.


Równo 40 lat temu, w dniu 20 kwietnia 1980 roku kpt. Henryk Jaskuła pobił rekord długości przebywania na morzu w samotnym rejsie. Do tego dnia rekord ten wynosił 314 dni.

Początek rejsu

Początek rejsu

Koronawirus pokrzyżował nasze zamierzenia i plany. Nie możemy dzisiaj w odpowiedni sposób uczcić zbliżającej się 40. rocznicy zakończenia Rejsu Solo Non Stop Dookoła Świata kpt. Henryka Jaskuły. Rejsu, który 40 lat temu, jak żaden nigdy wcześniej i prawdopodobnie później nie rozsławił naszego miasta. Bo choć kpt. Henryk Jaskuła nie był pomysłodawcą  nazwy, to właśnie On popłynął samotnie dookoła świata, prowadząc jacht, który na chrzcie otrzymał imię „Dar Przemyśla”.

Kapitan Henryk Jaskuła z modelem statku

Kapitan z modelem jachtu

Wodowanie jachtu

Wodowanie jachtu

Wodowanie jachtu 2

Wodowanie jachtu

Rozpoczynając 315 dzień jachtowy, kpt. Henryk Jaskuła miał przed sobą jeszcze miesiąc żeglugi. Powoli zbliżał się do wejścia na wody kanału La Manche i pozostawienia wód Oceanu Atlantyckiego za rufą „Daru Przemyśla”.

Henryk Jaskuła pod pełnymi żaglami

Pod pełnymi żaglami

W następnych dniach przedstawiać będziemy to, co wydarzyło się równo 40 lat temu, aż do dnia 40. rocznicy zakończenia Rejsu. Pod uwagę weźmiemy te daty, które zostały odnotowane w dzienniku pokładowym „Daru Przemyśla”.

Opracowanie: Piotr Krygowski
Zdjęcia pochodzą z archiwum pana Wojciecha Pieprznego oraz XIV PHDW.

informacja za www.ck.przemysl.pl

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 21-04-2020 08:30
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 21-04-2020 08:33