13 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Komputery dla uczniów już w szkołach

Kilka dni temu informowaliśmy o przystąpieniu naszego miasta do programu #zdalnaszkoła i o złożonym 1 kwietnia br. wniosku o sfinansowanie zakupu laptopów dla uczniów z terenu miasta, którzy nie posiadają sprzętu umożliwiającego im realizację zdalnych lekcji. Dzisiaj możemy już powiedzieć, że nie tylko otrzymaliśmy na ten cel 100 tys. złotych, ale kupiliśmy komputery i przekazaliśmy dyrektorom przemyskich szkół. 

szkoła cppc logo.png 34 laptopy zakupione w ramach programu #zdalnaszkoła odebrali już dyrektorzy szkół podstawowych, ponadpodstawowych i ośrodków specjalnych. Znamy realne zapotrzebowanie na tego typu sprzęt na podstawie informacji złożonych przez dyrektorów szkół. Mamy również świadomość tego, że przyznana dotacja zaspokaja niewielką część tych potrzeb. Biorąc jednak pod uwagę obowiązek utrzymania 5 letniego okresu trwałości projektu zdecydowaliśmy się na zakup sprzętu nowego, objętego 24 miesięczną gwarancją producenta. Ogromne zainteresowanie samorządów tego typu sprzętem – z uwagi na ogłoszony nabór – spowodowało duży spadek jego dostępności oraz znikome możliwości negocjacji ceny zakupu.

W ramach przyznanych pieniędzy, każdy komputer został wyposażony w oprogramowanie, które będzie pomagać w czynnym, zdalnym uczestnictwie w zajęciach oraz w odrabianiu zadań. Uczniowie poza korzystaniem z edytora tekstu, będą mogli wykonać zadane przez nauczyciela prezentacje multimedialne, czy też projekty graficzne oraz wiele innych zadań wymagających dostępu do aplikacji. Każdy z zakupionych komputerów został ubezpieczony.

Komputerami będą dysponować dyrektorzy szkół, którzy będą je przekazywać potrzebującym uczniom w formie użyczenia, na czas potrzebny do zdalnej pracy w domu. 

Projekt jest oczywiście odpowiedzią na obecną sytuację w naszym kraju i zawieszenie zajęć lekcyjnych w szkole. Prowadzenie lekcji w internecie wymaga nowych rozwiązań, do których niezbędny jest sprzęt i oprogramowanie. Niestety pomimo coraz większej dostępności cyfrowej, nie w każdym domu jest to możliwe, stąd konieczna jest pomoc państwa, chociażby w postaci wspomnianego programu. Działanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

zdalnaszkola.png

Warto wiedzieć, że sugerowana cena jednego komputera lub laptopa nie mogła przekroczyć 3 500 zł, a tabletu 1 500 zł. Centrum Projektów Polska Cyfrowa pomocniczo przekazało przykładowe rekomendacje dla sprzętu, który może zostać zakupiony w projekcie opracowane przez zespół ekspertów przy CPPC – POBIERZ. W ciągu 6 miesięcy od otrzymania grantu JST będzie musiała złożyć raport rozliczający poniesione wydatki.

Komplet informacji dotyczący programu #zdalnaszkoła można znaleźć na stronie cppc.gov.pl/zdalna-szkola.

tekst: Witold Wołczyk

Obraz PublicDomainPictures z Pixabay

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 08-04-2020 13:09
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 08-04-2020 13:26