7 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Lek Arechin (chlorochina) firmy ADAMED znów dostępny w aptekach

Komunikat firmy ADAMED w sprawie dostępności leku Arechin (chlorochina)

Kolejne partie leku zostaną udostępnione potrzebującym pacjentom w szpitalach i aptekach począwszy od 2 kwietnia 2020 roku. Rozumiejąc powagę aktualnej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju, Adamed podjął decyzję o przekazaniu leku w formie darowizny  dla szpitali i oddziałów zakaźnych w całej Polsce, wskazanych przez Ministra Zdrowia do leczenia pacjentów z Covid-19. Adamed również nieodpłatnie dostarczy, tzn. zapewni transport produktu do szpitali.

LEK DLA PACJENTÓW Z ROZPOZNANYM COVID-19

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia lek będzie wydawany w szpitalach jednoimiennych oraz dedykowanych szpitalach zakaźnych w całej Polsce,  wyznaczonych przez MZ do leczenia pacjentów hospitalizowanych, pacjentów pozostających w miejscach izolacji oraz dla pacjentów w izolacji domowej.

PACJENCI, KTÓRZY STOSUJĄ LEK W INNYCH ZAREJESTROWANYCH WSKAZANIACH (np. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty)

Na podstawie Obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 1 kwietnia 2020 w sprawie ograniczenia w wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta produkt będzie objęty reglamentacją i możliwe będzie wystawienie i zrealizowanie recepty tylko na maksymalnie dwa opakowania leku na jednego pacjenta (nr PESEL) w okresie 30 dni.
Pacjenci będą mogli zakupić lek w aptece tylko na podstawie wystawionej przez lekarza recepty z odpłatnością refundacyjną 30% i tylko we wskazaniach objętych refundacją: zimnica (malaria), pełzakowica i ropień wątroby, różne postacie tocznia rumieniowatego, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby autoimmunizacyjne inne niż określone w ChPL, porfiria skórna późna.
Pacjent po otrzymaniu recepty powinien skontaktować się telefonicznie lub osobiście z wybraną apteką - najlepiej najbliższą swojego miejsca pobytu- i zamówić lek (przy e-recepcie podając nr PESEL i PIN recepty a przy recepcie papierowej PESEL i 6 ostatnich cyfr z numeru recepty). Farmaceuta zamówi lek bezpośrednio w hurtowni  producenta, która dostarczy lek do apteki realizując konkretną receptę. Pacjent będzie mógł odebrać lek w aptece po uzyskaniu informacji telefonicznej od farmaceuty, o tym, że lek został dostarczony. Odpłatność pacjenta za jedno opakowanie leku we wskazaniach objętych refundacją pozostaje bez zmian i wynosi 5,80 zł.
Taki system dystrybucji leku wynika z Obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 1 kwietnia 2020 i został wypracowany w celu zapewnienia dostępności leku dla pacjentów, którzy faktycznie go potrzebują, wyeliminowania nieuzasadnionego stosowania leku bez wskazań lekarskich i gromadzenia leku na zapas.
Jednocześnie chcemy podkreślić, ze jest to rozwiązanie czasowe.  Adamed cały czas dokłada wszelkich starań, aby sprostać potrzebom i wyzwaniom wynikającym z obecnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Lek produkowany jest na bieżąco i jego następne partie trafią na rynek do końca kwietnia 2020.
 
Katarzyna Dubno, Dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia, Adamed
zdjęcie: pixabay
 
Opublikował: Łukasz Palko | Data publikacji: 03-04-2020 14:47
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 03-04-2020 16:57