15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Poznaj niezwykłą historię dwóch dzielnych przemyślanek, które ocaliły trzynaścioro żyć… [FILM]

Helena Podgórska i jej siostra Stefania uratowały od pewnej śmierci trzynaścioro Żydów. Kilka miesięcy temu niezwykłe przemyślanki zostały bohaterkami powieści "Światło ukryte w mroku" autorstwa bestsellerowej amerykańskiej pisarki Sharon Cameron.

 

Poniżej zamieszczamy film, w którym Helena Podgórska w rozmowie z Weroniką Wawrzkowicz nie tylko wraca pamięcią do tamtych strasznych czasów, ale również dzieli się refleksją na temat książki.

 

 

 

Wszystkich pasjonatów historii, miłośników wspaniałej literatury faktu, głodnych wzruszeń przemyślan, którzy chcieliby odkryć tajemnice doskonale znanych im miejsc, zapraszamy do sięgnięcia po tę niezwykłą książkę. Patronat honorowy nad publikacją objął Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun.

 

 

 

Światło ukryte w mroku.jpeg

 

 „Światło ukryte w mroku” to tytuł przejmującej powieści opartej na prawdziwej historii sióstr Podgórskich – Heleny i Stefanii, które podczas II wojny światowej ocaliły trzynaścioro Żydów, ukrywając ich na poddaszu własnego domu przy ulicy Tatarskiej 3.


Jedno pukanie do drzwi mogło dla wszystkich oznaczać śmierć…


Przemyśl, 1943 rok. Nastoletnia Stefania Podgórska, nazywana od dziecka Fusią, pracuje w sklepie rodziny Diamantów. Jest zaręczona z jednym z ich synów, co młodzi muszą jednak utrzymywać w tajemnicy – ona jest katoliczką, on Żydem.

Wszystko się zmienia, kiedy do Przemyśla wkracza armia niemiecka. Diamantowie zostają zesłani do getta, a matka i brat Fusi na roboty przymusowe do Niemiec. Stefania zostaje sama w okupowanym mieście, mając pod opieką kilkuletnią siostrę Helenkę.

Nagle rozlega się pukanie do drzwi. To Max Diamant, który wyskoczył z pociągu jadącego do obozu śmierci. Siostry podejmują odważną decyzję o ukryciu Maxa, a potem dwunastu kolejnych Żydów.Odtąd znów czekają na pukanie do drzwi, które może oznaczać koniec dla wszystkich.

 Książka jest wierna prawdziwej historii dzięki gruntownym i skrupulatnym badaniom, jakich dokonała autorka, przygotowując się do jej napisania. Sharon stworzyła porywającą opowieść, która łączy w sobie poczucie wszechogarniającego strachu z pewną niefrasobliwością oraz ukazuje niezwykłą wewnętrzną siłę młodej kobiety, mojej Mamy. »Światło ukryte w mroku« przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania”. – Ed Burzminski, syn Stefanii Podgórskiej. (źródło: lubimyczytac.pl)

 

Światło ukryte w mroku gł..jpeg

opr. A. Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 03-04-2020 08:07
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 03-04-2020 08:14